VS

VinFast VF 8 vs Renault R4 jämförelse

Jämför prestanda (408 hk vs 150 hk), bagageutrymme och pris (560 300 kr vs 368 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – VinFast VF 8 eller Renault R4.

VinFast VF 8 vs Renault R4: de viktigaste skillnaderna

VinFast VF 8

  • klart mer effekt
  • i liten grad längre elräckvidd
  • markant snabbare 0–100 km/h
detaljer

Renault R4

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt billigare
  • klart mer energieffektiv
  • betydligt lättare
  • avsevärt större bagageutrymme
detaljer

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

VF 8

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Renault R4 är betydligt billigare – den börjar på 368 400 kr , medan VinFast VF 8 kostar 560 300 kr . Skillnaden är ungefär 191 922 kr.

När det gäller elförbrukning har Renault R4 fördelen: med 15,1 kWh/100km är den klart effektivare än VinFast VF 8, som drar 21,9 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 6,8 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar VinFast VF 8 i liten grad bättre: den klarar upp till 471 km, ungefär 62 km mer än Renault R4.

R4

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har VinFast VF 8 klart mer effekt408 hk mot 150 hk. Det motsvarar ungefär 258 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är VinFast VF 8 markant snabbare – 5,5 s mot 8,2 s. Det är ungefär 2,7 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: VinFast VF 8 drar klart kraftigare med 620 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 375 Nm.

VF 8

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Renault R4 betydligt lättare – 1 510 kg mot 2 455 kg. Skillnaden är omkring 945 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Renault R4 avsevärt mer plats – 1 045 L mot 376 L. Skillnaden är omkring 669 L.

När det gäller lastkapacitet presterar VinFast VF 8 något bättre – 515 kg mot 443 kg. Skillnaden är ungefär 72 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

VinFast VF 8 tar sig lätt förbi konkurrenten i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 560 300 kr
VF 8

VinFast VF 8

  • Motortyp El
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) 353 - 408 hk
  • Förbrukning kWh/100 km 21,9 - 22,9 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd 457 - 471 km
VinFast VF 8
Renault R4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

VinFast VF 8

VinFast VF 8 är en trendig el‑SUV som försöker kombinera modern design med praktisk vardagskomfort — den syns definitivt i trafiken. För dig som vill ha en prisvärd elbil med generöst utrymme och ett ambitiöst teknikpaket kan VF 8 vara ett intressant alternativ, men räkna med att provköra innan du faller för dess charm.

detaljer

Renault R4

R4 är en charmig och okonstlad liten arbetshäst som lockar både nostalgiker och praktiska bilköpare med sin osedvanliga rymlighet och tidlösa karaktär. Den bjuder inte på modern teknik eller vild prestanda, men levererar en ärlig, lättskött körupplevelse och ett varmt leende varje gång man vrider om nyckeln.

detaljer
VinFast VF 8
Renault R4

Kostnader och förbrukning

Pris
560 300 - 629 600 kr
Pris
368 400 - 442 500 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
15,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
457 - 471 km
Elektrisk räckvidd
409 km
Batterikapacitet
87,7 kWh
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
2 - 5
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 455 - 2 520 kg
Tjänstevikt
1 510 - 1 537 kg
Bagageutrymme
376 L
Bagageutrymme
420 - 1 045 L
Längd
4 750 mm
Längd
-
Bredd
1 934 mm
Bredd
1 808 mm
Höjd
1 667 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
1 373 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
450 - 515 kg
Lastkapacitet
385 - 443 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
353 - 408 hk
Effekt (hk)
150 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Acceleration 0-100 km/h
8,2 s
Maxhastighet
200 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
500 - 620 Nm
Vridmoment
245 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
260 - 300 kW
Effekt (kW)
110 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
VinFast
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.