Jämför prestanda (280 hk vs 641 hk), bagageutrymme och pris (294 600 kr vs 3 581 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota Yaris eller Maserati GT2 Stradale.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Toyota Yaris är markant billigare – den börjar på 294 600 kr , medan Maserati GT2 Stradale kostar 3 581 900 kr . Skillnaden är ungefär 3 287 290 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota Yaris klarar sig med 3,8 L/100km och är därmed klart snålare än Maserati GT2 Stradale, som drar 11,6 L/100km. Skillnaden är ungefär 7,8 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Maserati GT2 Stradale markant mer effekt – 641 hk mot 280 hk. Det motsvarar ungefär 361 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Maserati GT2 Stradale betydligt snabbare – 2,8 s mot 5,5 s. Det är ungefär 2,7 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Maserati GT2 Stradale drar markant kraftigare med 720 Nm mot 390 Nm. Skillnaden är cirka 330 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Sittplatser: Toyota Yaris erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.
När det gäller tjänstevikt är Toyota Yaris tydligt lättare – 1 090 kg mot 1 475 kg. Skillnaden är omkring 385 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Toyota Yaris markant mer plats – 286 L mot 100 L. Skillnaden är omkring 186 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota Yaris påtagligt bättre – 525 kg mot 315 kg. Skillnaden är ungefär 210 kg.
Toyota Yaris överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Toyota Yaris är en kompakt och välbyggd bil som känns trygg och lättmanövrerad i stadstrafik. Den kombinerar praktisk användbarhet med pålitlighet och låga driftkostnader, vilket gör den till ett tryggt val för vardagspendling.
detaljerMaserati GT2 Stradale är i grunden en banracer som släppts lös på landsväg, rå och fokuserad med ett temperament som får småhår att resa sig. Vill du ha italiensk opera i avgassystemet, supersportig närvaro och den där exklusiva känslan som gör varje garageinfart till en pitlane, är det här din bil.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
294 600 - 549 900 kr
|
Pris
3 581 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
3,8 - 8,7 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
11,6 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
87 - 197 g/km
|
CO2
265 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Halvkombi
|
Karosstyp
Coupé
|
|
Säten
4 - 5
|
Säten
2
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 090 - 1 356 kg
|
Tjänstevikt
1 475 kg
|
|
Bagageutrymme
141 - 286 L
|
Bagageutrymme
100 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 745 - 1 805 mm
|
Bredd
1 965 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
289 - 525 kg
|
Lastkapacitet
315 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Bensin
|
Motortyp
Bensin
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuell
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT, Manuell växellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
116 - 280 hk
|
Effekt (hk)
641 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
390 Nm
|
Vridmoment
720 Nm
|
|
Antal cylindrar
3
|
Antal cylindrar
6
|
|
Effekt (kW)
85 - 206 kW
|
Effekt (kW)
471 kW
|
|
Motorvolym
1 490 - 1 618 cm3
|
Motorvolym
3 000 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklass
B, G
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
Toyota
|
Märke
Maserati
|