Jämför prestanda (218 hk vs 272 hk), bagageutrymme och pris (472 600 kr vs 415 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Mégane eller Lynk & Co 02.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Lynk & Co 02 är lite billigare – den börjar på 415 900 kr , medan Renault Mégane kostar 472 600 kr . Skillnaden är ungefär 56 676 kr.
När det gäller elförbrukning har Renault Mégane fördelen: med 15,4 kWh/100km är den lite effektivare än Lynk & Co 02, som drar 17,1 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 1,7 kWh/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar Renault Mégane lätt bättre: den klarar upp till 452 km, ungefär 7 km mer än Lynk & Co 02.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Lynk & Co 02 lite mer effekt – 272 hk mot 218 hk. Det motsvarar ungefär 54 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Lynk & Co 02 synbart snabbare – 5,5 s mot 7,4 s. Det är ungefär 1,9 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Lynk & Co 02 drar minimalt kraftigare med 323 Nm mot 300 Nm. Skillnaden är cirka 23 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Renault Mégane i liten grad lättare – 1 719 kg mot 1 895 kg. Skillnaden är omkring 176 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Lynk & Co 02 lätt mer plats – 410 L mot 389 L. Skillnaden är omkring 21 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Renault Mégane något bättre – 446 kg mot 375 kg. Skillnaden är ungefär 71 kg.
Lynk & Co 02 vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Mégane är en snygg och praktisk vardagsbil som känns genomtänkt från första ögonkastet och bjuder på en trygg, angenäm körupplevelse. Den passar dig som vill ha komfort och personlighet utan krångel — och markerar smak utan att skryta.
detaljerLynk & Co 02 är en självsäker crossover med ungdomlig design som sticker ut i mängden och ger ett sportigt intryck utan att vara pretentiös. Interiören känns modern och uppkopplad, och för köparen som vill ha stil, flexibilitet och lite attityd till ett rimligt pris är det ett sympatiskt alternativ.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
472 600 - 518 800 kr
|
Pris
415 900 - 462 100 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
15,4 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
17,1 - 17,6 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
452 km
|
Elektrisk räckvidd
435 - 445 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 719 kg
|
Tjänstevikt
1 895 kg
|
|
Bagageutrymme
389 L
|
Bagageutrymme
410 L
|
|
Längd
4 200 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 783 mm
|
Bredd
1 845 mm
|
|
Höjd
1 505 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
1 332 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
446 kg
|
Lastkapacitet
375 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
218 hk
|
Effekt (hk)
272 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 s
|
|
Maxhastighet
160 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
300 Nm
|
Vridmoment
323 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
160 kW
|
Effekt (kW)
200 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2025
|
Modellår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
Renault
|
Märke
Lynk & Co
|