VS

Renault Mégane vs CUPRA Raval jämförelse

Jämför prestanda (218 hk vs 226 hk), bagageutrymme och pris (472 600 kr vs 299 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Mégane eller CUPRA Raval.

Renault Mégane vs CUPRA Raval: de viktigaste skillnaderna

Renault Mégane

  • minimalt längre elräckvidd
detaljer

CUPRA Raval

  • markant billigare
  • knappt mer effekt
  • lite mer energieffektiv
  • minimalt snabbare 0–100 km/h
  • lätt lättare
  • en aning större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Mégane

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

CUPRA Raval är markant billigare – den börjar på 299 800 kr , medan Renault Mégane kostar 472 600 kr . Skillnaden är ungefär 172 742 kr.

När det gäller elförbrukning har CUPRA Raval fördelen: med 13,7 kWh/100km är den lite effektivare än Renault Mégane, som drar 15,4 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 1,7 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Renault Mégane minimalt bättre: den klarar upp till 452 km, ungefär 8 km mer än CUPRA Raval.

Raval

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har CUPRA Raval knappt mer effekt226 hk mot 218 hk. Det motsvarar ungefär 8 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är CUPRA Raval minimalt snabbare – 6,8 s mot 7,4 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Renault Mégane drar minimalt kraftigare med 300 Nm mot 290 Nm. Skillnaden är cirka 10 Nm.

Mégane

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är CUPRA Raval lätt lättare – 1 610 kg mot 1 719 kg. Skillnaden är omkring 109 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder CUPRA Raval en aning mer plats – 441 L mot 389 L. Skillnaden är omkring 52 L.

När det gäller lastkapacitet presterar CUPRA Raval lätt bättre – 475 kg mot 446 kg. Skillnaden är ungefär 29 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

CUPRA Raval överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 299 800 kr
Raval

CUPRA Raval

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 116 - 226 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 13,7 - 16,1 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 300 - 444 km
Renault Mégane
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Mégane

Mégane är en snygg och praktisk vardagsbil som känns genomtänkt från första ögonkastet och bjuder på en trygg, angenäm körupplevelse. Den passar dig som vill ha komfort och personlighet utan krångel — och markerar smak utan att skryta.

detaljer

CUPRA Raval

CUPRA Raval är en sportigt inställd elbil i småbilsklassen som sticker ut med ovanligt stort bagageutrymme och ett modernt, Android‑baserat infotainmentsystem. Den känns vuxen och säker med gott grepp och anpassningsbara köregenskaper, även om styrkänslan inte är lika lekfull som hos några rivaler och billigare instegsversioner kommer senare.

detaljer
Renault Mégane
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Pris
472 600 - 518 800 kr
Pris
299 800 - 537 600 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
15,4 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13,7 - 16,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
452 km
Elektrisk räckvidd
300 - 444 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 719 kg
Tjänstevikt
1 610 - 1 615 kg
Bagageutrymme
389 L
Bagageutrymme
441 L
Längd
4 200 mm
Längd
-
Bredd
1 783 mm
Bredd
1 784 mm
Höjd
1 505 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
1 332 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
446 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
218 hk
Effekt (hk)
116 - 226 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,4 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
Maxhastighet
160 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
300 Nm
Vridmoment
290 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
160 kW
Effekt (kW)
85 - 166 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Renault
Märke
CUPRA
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.