VS

Nissan Townstar vs Renault Kangoo Compact Van jämförelse

Jämför prestanda (122 hk vs 122 hk), bagageutrymme och pris (483 200 kr vs 339 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Nissan Townstar eller Renault Kangoo Compact Van.

Nissan Townstar vs Renault Kangoo Compact Van: de viktigaste skillnaderna

Nissan Townstar

5 (1 Recensioner)
betygsätt
detaljer

Renault Kangoo Compact Van

  • markant billigare
  • knappt mer energieffektiv
  • nästan omärkbart längre elräckvidd
  • knappt snabbare 0–100 km/h
  • synbart lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Townstar

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Renault Kangoo Compact Van är markant billigare – den börjar på 339 300 kr , medan Nissan Townstar kostar 483 200 kr . Skillnaden är ungefär 143 867 kr.

När det gäller elförbrukning har Renault Kangoo Compact Van fördelen: med 20,5 kWh/100km är den knappt effektivare än Nissan Townstar, som drar 20,7 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 0,2 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Renault Kangoo Compact Van nästan omärkbart bättre: den klarar upp till 284 km, ungefär 19 km mer än Nissan Townstar.

Kangoo Compact Van

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

Båda modellerna erbjuder samma effekt – 122 hk.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Renault Kangoo Compact Van knappt snabbare – 12,3 s mot 13,3 s. Det är ungefär 1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Renault Kangoo Compact Van drar minimalt kraftigare med 270 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 25 Nm.

Townstar

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Nissan Townstar erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Renault Kangoo Compact Van synbart lättare – 1 639 kg mot 2 041 kg. Skillnaden är omkring 402 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Kangoo Compact Van märkbart bättre – 901 kg mot 594 kg. Skillnaden är ungefär 307 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Kangoo Compact Van är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 339 300 kr
Kangoo Compact Van

Renault Kangoo Compact Van

  • Motortyp : Diesel, El
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 95 - 122 hk
  • Förbrukning L/100 km : 5,3 - 5,5 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 20,5 - 20,6 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 279 - 284 km
Nissan Townstar
Renault Kangoo Compact Van

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Nissan Townstar

Nissan Townstar är en praktisk och rakt-på-sak kompakt transportlösning som funkar lika bra för vardagsleveranser som för familjens utflykter. Den är lätt att köra, har flexibla lastlösningar och en sparsmakad design som visar att nyttofordon också kan vara snygga — perfekt för den som vill jobba smart utan att ge avkall på komfort.

detaljer

Renault Kangoo Compact Van

Renault Kangoo är en smidig och praktisk skåpbil som gör stadskörning och lastning till en enkel match, perfekt för hantverkaren som vill ha smart funktion utan krångel. Kabinens genomtänkta detaljer, pålitliga köregenskaper och förnuftiga ekonomi gör den till ett klokt val när jobbet kräver både utrymme och bekvämlighet — och den ser ändå inte ut som ett kontor på hjul.

detaljer
Nissan Townstar
Renault Kangoo Compact Van

Kostnader och förbrukning

Pris
483 200 - 508 600 kr
Pris
339 300 - 498 300 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
5,3 - 5,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
20,7 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
20,5 - 20,6 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
265 km
Elektrisk räckvidd
279 - 284 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 - 151 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Högtakskombi
Karosstyp
Lastbil
Säten
7
Säten
2 - 5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 041 kg
Tjänstevikt
1 639 - 1 910 kg
Bagageutrymme
0 L
Bagageutrymme
-
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 859 mm
Bredd
1 860 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
594 kg
Lastkapacitet
670 - 901 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Diesel, El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
122 hk
Effekt (hk)
95 - 122 hk
Acceleration 0-100 km/h
13,3 s
Acceleration 0-100 km/h
12,3 - 14,4 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
245 Nm
Vridmoment
245 - 270 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
90 kW
Effekt (kW)
70 - 90 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
1 461 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
E, A
Märke
Nissan
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.