VS

Mercedes CLA Shooting Brake vs MINI Countryman jämförelse

Jämför prestanda (354 hk vs 313 hk), bagageutrymme och pris (550 100 kr vs 405 600 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Mercedes CLA Shooting Brake eller MINI Countryman.

Mercedes CLA Shooting Brake vs MINI Countryman: de viktigaste skillnaderna

Mercedes CLA Shooting Brake

5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • något mer effekt
  • en aning mer bränslesnål
  • i liten grad mer energieffektiv
  • tydligt längre elräckvidd
  • något snabbare 0–100 km/h
detaljer

MINI Countryman

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • tydligt billigare
  • lätt lättare
  • minimalt större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

CLA Shooting Brake

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

MINI Countryman är tydligt billigare – den börjar på 405 600 kr , medan Mercedes CLA Shooting Brake kostar 550 100 kr . Skillnaden är ungefär 144 571 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Mercedes CLA Shooting Brake klarar sig med 5 L/100km och är därmed en aning snålare än MINI Countryman, som drar 5,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,9 L/100km.

När det gäller elförbrukning har Mercedes CLA Shooting Brake fördelen: med 12,7 kWh/100km är den i liten grad effektivare än MINI Countryman, som drar 14,8 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2,1 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Mercedes CLA Shooting Brake tydligt bättre: den klarar upp till 768 km, ungefär 271 km mer än MINI Countryman.

Countryman

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Mercedes CLA Shooting Brake något mer effekt354 hk mot 313 hk. Det motsvarar ungefär 41 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Mercedes CLA Shooting Brake något snabbare – 5 s mot 5,6 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Mercedes CLA Shooting Brake drar lätt kraftigare med 515 Nm mot 494 Nm. Skillnaden är cirka 21 Nm.

CLA Shooting Brake

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är MINI Countryman lätt lättare – 1 570 kg mot 1 710 kg. Skillnaden är omkring 140 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder MINI Countryman minimalt mer plats – 460 L mot 455 L. Skillnaden är omkring 5 L.

När det gäller lastkapacitet presterar MINI Countryman knappt bättre – 500 kg mot 460 kg. Skillnaden är ungefär 40 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Mercedes CLA Shooting Brake vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 550 100 kr
CLA Shooting Brake

Mercedes CLA Shooting Brake

  • Motortyp : El, Fullhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 156 - 354 hk
  • Förbrukning L/100 km : 5 - 5,4 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 12,7 - 13,3 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 525 - 768 km
Mercedes CLA Shooting Brake
MINI Countryman

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Mercedes CLA Shooting Brake

Mercedes CLA Shooting Brake visar att en bil kan vara både stilfull och användbar — coupéliknande linjer möter praktiskt bagageutrymme på ett sätt som känns genomtänkt, inte påklistrat. För den som vill ha sportig design utan att ge upp vardagsfunktionalitet är det ett frestande alternativ, och den bjuder dessutom på mer personlighet än din vanliga kombi.

detaljer

MINI Countryman

MINI Countryman är den rymligare, lite busigare medlemmen i MINI-familjen som blandar stadscharm med förmåga att ta sig fram på grusvägar utan att tappa sitt lekfulla väsen. För dig som vill ha personlighet och praktisk funktion i ett paket som fortfarande väcker leenden i trafiken är Countryman ett svårtslaget alternativ.

detaljer
Mercedes CLA Shooting Brake
MINI Countryman

Kostnader och förbrukning

Pris
550 100 - 821 600 kr
Pris
405 600 - 537 500 kr
Förbrukning L/100 km
5 - 5,4 L/100km
Förbrukning L/100 km
5,9 - 6,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
12,7 - 13,3 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
14,8 - 15,9 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
525 - 768 km
Elektrisk räckvidd
463 - 497 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 - 123 g/km
CO2
0 - 149 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Kombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 710 - 2 155 kg
Tjänstevikt
1 570 - 2 075 kg
Bagageutrymme
455 L
Bagageutrymme
450 - 460 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 855 mm
Bredd
1 843 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
430 - 460 kg
Lastkapacitet
475 - 500 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El, Fullhybrid
Motortyp
Bensin Mildhybrid, El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
156 - 354 hk
Effekt (hk)
122 - 313 hk
Acceleration 0-100 km/h
5 - 8,9 s
Acceleration 0-100 km/h
5,6 - 10,5 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
280 - 515 Nm
Vridmoment
230 - 494 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
3
Effekt (kW)
115 - 260 kW
Effekt (kW)
90 - 230 kW
Motorvolym
1 499 cm3
Motorvolym
1 499 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A, C, D
CO2-effektivitetsklass
D, A, E
Märke
Mercedes-Benz
Märke
MINI
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.