VS

Jeep Renegade vs SsangYong Rexton jämförelse

Jämför prestanda (240 hk vs 202 hk), bagageutrymme och pris (359 300 kr vs 554 500 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Jeep Renegade eller SsangYong Rexton.

Jeep Renegade vs SsangYong Rexton: de viktigaste skillnaderna

Jeep Renegade

  • klart billigare
  • i liten grad mer effekt
  • avsevärt mer bränslesnål
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • avsevärt lättare
detaljer

SsangYong Rexton

4,7 (3 Recensioner)
betygsätt
  • markant större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Renegade

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Jeep Renegade är klart billigare – den börjar på 359 300 kr , medan SsangYong Rexton kostar 554 500 kr . Skillnaden är ungefär 195 158 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Jeep Renegade klarar sig med 2,1 L/100km och är därmed avsevärt snålare än SsangYong Rexton, som drar 8,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,1 L/100km.

Rexton

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Jeep Renegade i liten grad mer effekt240 hk mot 202 hk. Det motsvarar ungefär 38 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Jeep Renegade klart snabbare – 7,1 s mot 10,6 s. Det är ungefär 3,5 s snabbare.

När det gäller toppfart är Jeep Renegade nästan omärkbart snabbare – den når 199 km/h, medan SsangYong Rexton stannar vid 184 km/h. Skillnaden är omkring 15 km/h.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: SsangYong Rexton drar avsevärt kraftigare med 441 Nm mot 240 Nm. Skillnaden är cirka 201 Nm.

Renegade

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: SsangYong Rexton erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Jeep Renegade avsevärt lättare – 1 420 kg mot 2 145 kg. Skillnaden är omkring 725 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder SsangYong Rexton markant mer plats – 784 L mot 351 L. Skillnaden är omkring 433 L.

Vid maximal lastvolym presterar SsangYong Rexton märkbart bättre – upp till 1 977 L, cirka 680 L mer än Jeep Renegade.

När det gäller lastkapacitet presterar SsangYong Rexton synbart bättre – 770 kg mot 570 kg. Skillnaden är ungefär 200 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Jeep Renegade överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 359 300 kr
Renegade

Jeep Renegade

  • Motortyp : Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 130 - 240 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,1 - 5,5 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 36 km
Jeep Renegade
SsangYong Rexton

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Jeep Renegade

Jeep Renegade är en kompakt tuffing som bär Jeep-arvet i varje linje och känns lika hemma i stadsdjungeln som på skumpiga stigar. Den erbjuder praktisk vardagskomfort med personlighet och en smått busig framtoning som gör den lätt att tycka om.

detaljer

SsangYong Rexton

Rexton är en stor och robust SUV som satsar på rymlighet och komfort snarare än att skrika efter uppmärksamhet. Den känns stadig på vägen och erbjuder gott om plats för familjen och packning — ett pragmatiskt val för den som vill ha trygg, praktisk lyx utan premiumpretentioner.

detaljer
Jeep Renegade
SsangYong Rexton

Kostnader och förbrukning

Pris
359 300 - 528 000 kr
Pris
554 500 - 692 000 kr
Förbrukning L/100 km
2,1 - 5,5 L/100km
Förbrukning L/100 km
8,2 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
36 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
48 - 125 g/km
CO2
214 - 216 g/km
Tankvolym
36 - 48 L
Tankvolym
70 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Terrängbil
Säten
5
Säten
5 - 7
Dörrar
5
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 420 - 1 770 kg
Tjänstevikt
2 145 - 2 180 kg
Bagageutrymme
330 - 351 L
Bagageutrymme
236 - 784 L
Längd
4 236 mm
Längd
4 850 mm
Bredd
1 805 mm
Bredd
1 960 mm
Höjd
1 684 - 1 718 mm
Höjd
1 825 mm
Max bagageutrymme
1 277 - 1 297 L
Max bagageutrymme
1 806 - 1 977 L
Lastkapacitet
545 - 570 kg
Lastkapacitet
655 - 770 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Diesel
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
130 - 240 hk
Effekt (hk)
202 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,1 - 9,7 s
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
Maxhastighet
191 - 199 km/h
Maxhastighet
184 km/h
Vridmoment
240 Nm
Vridmoment
441 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
96 - 177 kW
Effekt (kW)
148 kW
Motorvolym
1 332 - 1 469 cm3
Motorvolym
2 157 cm3

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2 021 - 2 023
CO2-effektivitetsklass
D, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Jeep
Märke
SsangYong
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.