Jämför prestanda (288 hk vs 215 hk), bagageutrymme och pris (281 700 kr vs 549 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Tucson eller Maxus T60 MAX.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.
Hyundai Tucson är markant billigare – den börjar på 281 700 kr , medan Maxus T60 MAX kostar 549 900 kr . Skillnaden är ungefär 268 160 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Hyundai Tucson klarar sig med 2,7 L/100km och är därmed klart snålare än Maxus T60 MAX, som drar 9,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,4 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Hyundai Tucson påtagligt mer effekt – 288 hk mot 215 hk. Det motsvarar ungefär 73 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Hyundai Tucson avsevärt snabbare – 7,5 s mot 11,9 s. Det är ungefär 4,4 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Maxus T60 MAX drar märkbart kraftigare med 500 Nm mot 379 Nm. Skillnaden är cirka 121 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Hyundai Tucson markant lättare – 1 542 kg mot 2 275 kg. Skillnaden är omkring 733 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Maxus T60 MAX klart bättre – 1 225 kg mot 545 kg. Skillnaden är ungefär 680 kg.
Hyundai Tucson vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Hyundai Tucson bjuder på en självsäker design och en praktisk, ombonad interiör som gör vardagskörningen både bekväm och lättskött. Den prioriterar trygghet och finess framför teatralisk sportighet, vilket gör den till ett klokt val för den som vill ha pålitlighet utan onödigt krångel.
detaljerMaxus T60 MAX är en robust och praktisk pickup som levererar rejäla lastmöjligheter och en modern, välutrustad hytt — perfekt för den som vill ha nytta utan onödigt krångel. Den känns stabil på vägen, ger mycket utrustning för pengarna och klarar både arbetsdagens slit och helgens äventyr med ett leende.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
281 700 - 645 700 kr
|
Pris
549 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
2,7 - 7,6 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
9,1 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
63 - 70 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
62 - 172 g/km
|
CO2
239 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Pickup
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 542 - 1 893 kg
|
Tjänstevikt
2 275 kg
|
|
Bagageutrymme
546 - 620 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 865 mm
|
Bredd
1 960 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
518 - 545 kg
|
Lastkapacitet
1 225 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
|
Motortyp
Diesel
|
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
136 - 288 hk
|
Effekt (hk)
215 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
|
Acceleration 0-100 km/h
11,9 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
250 - 379 Nm
|
Vridmoment
500 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
100 - 212 kW
|
Effekt (kW)
158 kW
|
|
Motorvolym
1 598 cm3
|
Motorvolym
1 996 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2025
|
Modellår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklass
F, D, E, B
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
Hyundai
|
Märke
Maxus
|