VS

Hyundai Tucson vs Bentley Flying Spur jämförelse

Jämför prestanda (288 hk vs 550 hk), bagageutrymme och pris (281 700 kr vs 2 438 000 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Tucson eller Bentley Flying Spur.

Hyundai Tucson vs Bentley Flying Spur: de viktigaste skillnaderna

Hyundai Tucson

3,9 (5 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • påtagligt mer bränslesnål
  • markant längre elräckvidd
  • markant lättare
  • synbart större bagageutrymme
detaljer

Bentley Flying Spur

  • avsevärt mer effekt
  • markant snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Tucson

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Hyundai Tucson är avsevärt billigare – den börjar på 281 700 kr , medan Bentley Flying Spur kostar 2 438 000 kr . Skillnaden är ungefär 2 156 324 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Hyundai Tucson klarar sig med 2,7 L/100km och är därmed påtagligt snålare än Bentley Flying Spur, som drar 3,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,6 L/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Hyundai Tucson markant bättre: den klarar upp till 70 km, ungefär 29 km mer än Bentley Flying Spur.

Flying Spur

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Bentley Flying Spur avsevärt mer effekt550 hk mot 288 hk. Det motsvarar ungefär 262 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Bentley Flying Spur markant snabbare – 4,1 s mot 7,5 s. Det är ungefär 3,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Bentley Flying Spur drar avsevärt kraftigare med 770 Nm mot 379 Nm. Skillnaden är cirka 391 Nm.

Tucson

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Hyundai Tucson erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Hyundai Tucson markant lättare – 1 542 kg mot 2 330 kg. Skillnaden är omkring 788 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Hyundai Tucson synbart mer plats – 620 L mot 420 L. Skillnaden är omkring 200 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Bentley Flying Spur lite bättre – 650 kg mot 545 kg. Skillnaden är ungefär 105 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Hyundai Tucson vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 281 700 kr
Tucson

Hyundai Tucson

  • Motortyp : Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 136 - 288 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,7 - 7,6 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 63 - 70 km
Hyundai Tucson
Bentley Flying Spur

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson bjuder på en självsäker design och en praktisk, ombonad interiör som gör vardagskörningen både bekväm och lättskött. Den prioriterar trygghet och finess framför teatralisk sportighet, vilket gör den till ett klokt val för den som vill ha pålitlighet utan onödigt krångel.

detaljer

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur, ofta bara kallad Flying Spur, är en lyxlimousine som smyger fram med brittisk pondus och sportig själ — perfekt för den som vill kombinera diskret status med närvaro på vägen. Interiören känns som en privat lounge där varje materialval andas hantverk och komfort, och körglädjen påminner om att riktigt fin körning inte behöver vara blygsam.

detaljer
Hyundai Tucson
Bentley Flying Spur

Kostnader och förbrukning

Pris
281 700 - 645 700 kr
Pris
2 438 000 - 2 510 800 kr
Förbrukning L/100 km
2,7 - 7,6 L/100km
Förbrukning L/100 km
3,3 - 12,7 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
63 - 70 km
Elektrisk räckvidd
41 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
18 kWh
CO2
62 - 172 g/km
CO2
75 - 288 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
80 - 90 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Sedan
Säten
5
Säten
4
Dörrar
-
Dörrar
4
Tjänstevikt
1 542 - 1 893 kg
Tjänstevikt
2 330 - 2 505 kg
Bagageutrymme
546 - 620 L
Bagageutrymme
420 L
Längd
-
Längd
5 316 mm
Bredd
1 865 mm
Bredd
2 013 mm
Höjd
-
Höjd
1 483 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
518 - 545 kg
Lastkapacitet
525 - 650 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
Motortyp
Laddhybrid, Bensin
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
136 - 288 hk
Effekt (hk)
544 - 550 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
Acceleration 0-100 km/h
4,1 - 4,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
285 - 318 km/h
Vridmoment
250 - 379 Nm
Vridmoment
750 - 770 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
6 - 8
Effekt (kW)
100 - 212 kW
Effekt (kW)
400 - 404 kW
Motorvolym
1 598 cm3
Motorvolym
2 894 - 3 996 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2 021 - 2 022
CO2-effektivitetsklass
F, D, E, B
CO2-effektivitetsklass
B, G
Märke
Hyundai
Märke
Bentley
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.