VS

Hyundai i10 vs Renault Rafale jämförelse

Jämför prestanda (90 hk vs 300 hk), bagageutrymme och pris (196 300 kr vs 508 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai i10 eller Renault Rafale.

Hyundai i10 vs Renault Rafale: de viktigaste skillnaderna

Hyundai i10

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt billigare
  • betydligt lättare
detaljer

Renault Rafale

4,9 (9 Recensioner)
betygsätt
  • markant mer effekt
  • klart mer bränslesnål
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
  • markant större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

i10

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Hyundai i10 är betydligt billigare – den börjar på 196 300 kr , medan Renault Rafale kostar 508 400 kr . Skillnaden är ungefär 312 090 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Rafale klarar sig med 2 L/100km och är därmed klart snålare än Hyundai i10, som drar 4,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,9 L/100km.

Rafale

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Renault Rafale markant mer effekt300 hk mot 90 hk. Det motsvarar ungefär 210 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Renault Rafale betydligt snabbare – 6,4 s mot 11,4 s. Det är ungefär 5 s snabbare.

i10

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Hyundai i10 betydligt lättare – 996 kg mot 1 734 kg. Skillnaden är omkring 738 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Renault Rafale markant mer plats – 627 L mot 252 L. Skillnaden är omkring 375 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Rafale minimalt bättre – 444 kg mot 423 kg. Skillnaden är ungefär 21 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Rafale dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 508 400 kr
Rafale

Renault Rafale

  • Motortyp : Fullhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 200 - 300 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2 - 5 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 97 km
Hyundai i10
Renault Rafale

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Hyundai i10

Hyundai i10 är en pigg och praktisk stadsbil som erbjuder oväntat mycket utrymme för sin storlek och gör vardagskörningen enkel och bekymmersfri. Med låg ägandekostnad, lätt att parkera och en design som sticker ut i trottoarvimlet är i10 ett smart val för den som vill ha en prisvärd och pålitlig pendlarvän.

detaljer

Renault Rafale

Renault Rafale är en elegant crossover som lyckas förena sportig design med bekväm vardagskörning. Interiören känns modern och genomtänkt, och bakom ratten är den lätt att trivas i – ett smart val för den som vill ha stil utan att komplicera livet.

detaljer
Hyundai i10
Renault Rafale

Kostnader och förbrukning

Pris
196 300 - 256 400 kr
Pris
508 400 - 670 200 kr
Förbrukning L/100 km
4,9 - 5,5 L/100km
Förbrukning L/100 km
2 - 5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
97 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
110 - 124 g/km
CO2
43 - 109 g/km
Tankvolym
36 L
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
4 - 5
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
996 - 1 099 kg
Tjänstevikt
1 734 - 2 025 kg
Bagageutrymme
252 L
Bagageutrymme
539 - 627 L
Längd
3 670 - 3 675 mm
Längd
-
Bredd
1 680 mm
Bredd
1 886 mm
Höjd
1 480 - 1 483 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
1 050 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
344 - 423 kg
Lastkapacitet
415 - 444 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatiserad manuell
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
63 - 90 hk
Effekt (hk)
200 - 300 hk
Acceleration 0-100 km/h
11,4 - 18,4 s
Acceleration 0-100 km/h
6,4 - 8,9 s
Maxhastighet
143 - 175 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
93 - 172 Nm
Vridmoment
-
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
3
Effekt (kW)
46 - 66 kW
Effekt (kW)
147 - 221 kW
Motorvolym
998 - 1 197 cm3
Motorvolym
1 199 cm3

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
C, D
CO2-effektivitetsklass
C, B
Märke
Hyundai
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.