VS

Citroen C4 vs Renault R4 jämförelse

Jämför prestanda (156 hk vs 150 hk), bagageutrymme och pris (277 200 kr vs 368 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Citroen C4 eller Renault R4.

Citroen C4 vs Renault R4: de viktigaste skillnaderna

Citroen C4

4,7 (3 Recensioner)
betygsätt
  • tydligt billigare
  • lätt mer effekt
  • knappt mer energieffektiv
  • nästan omärkbart längre elräckvidd
  • knappt snabbare 0–100 km/h
  • nästan omärkbart lättare
detaljer

Renault R4

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

C4

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Citroen C4 är tydligt billigare – den börjar på 277 200 kr , medan Renault R4 kostar 368 400 kr . Skillnaden är ungefär 91 166 kr.

När det gäller elförbrukning har Citroen C4 fördelen: med 14,6 kWh/100km är den knappt effektivare än Renault R4, som drar 15,1 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 0,5 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Citroen C4 nästan omärkbart bättre: den klarar upp till 427 km, ungefär 18 km mer än Renault R4.

R4

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Citroen C4 lätt mer effekt156 hk mot 150 hk. Det motsvarar ungefär 6 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Citroen C4 knappt snabbare – 8 s mot 8,2 s. Det är ungefär 0,2 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Citroen C4 drar minimalt kraftigare med 270 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 25 Nm.

C4

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Citroen C4 nästan omärkbart lättare – 1 403 kg mot 1 510 kg. Skillnaden är omkring 107 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Renault R4 avsevärt mer plats – 1 045 L mot 510 L. Skillnaden är omkring 535 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault R4 minimalt bättre – 443 kg mot 406 kg. Skillnaden är ungefär 37 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Citroen C4 har en liten fördel i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 277 200 kr
C4

Citroen C4

  • Motortyp : El, Bensin Mildhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 110 - 156 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,7 - 4,8 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 14,6 - 15,3 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 354 - 427 km
Citroen C4
Renault R4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Citroen C4

Citroën C4 känns som en smart kompromiss mellan komfort och stil, med en distinkt design som vågar vara annorlunda utan att skrika efter uppmärksamhet. Kupén är bekväm och praktisk för både stadspendling och längre turer, och små finurliga detaljer gör den till ett charmigt val för den som vill ha något med personlighet utan onödigt krångel.

detaljer

Renault R4

R4 är en charmig och okonstlad liten arbetshäst som lockar både nostalgiker och praktiska bilköpare med sin osedvanliga rymlighet och tidlösa karaktär. Den bjuder inte på modern teknik eller vild prestanda, men levererar en ärlig, lättskött körupplevelse och ett varmt leende varje gång man vrider om nyckeln.

detaljer
Citroen C4
Renault R4

Kostnader och förbrukning

Pris
277 200 - 433 800 kr
Pris
368 400 - 442 500 kr
Förbrukning L/100 km
4,7 - 4,8 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
14,6 - 15,3 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
15,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
354 - 427 km
Elektrisk räckvidd
409 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 - 108 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
2 - 5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 403 - 1 652 kg
Tjänstevikt
1 510 - 1 537 kg
Bagageutrymme
380 - 510 L
Bagageutrymme
420 - 1 045 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 800 - 1 834 mm
Bredd
1 808 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
379 - 406 kg
Lastkapacitet
385 - 443 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El, Bensin Mildhybrid
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
110 - 156 hk
Effekt (hk)
150 hk
Acceleration 0-100 km/h
8 - 10,8 s
Acceleration 0-100 km/h
8,2 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
205 - 270 Nm
Vridmoment
245 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
81 - 115 kW
Effekt (kW)
110 kW
Motorvolym
1 199 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2 025 - 2 026
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
A, C
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Citroen
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.