Jämför prestanda (113 hk vs 160 hk), bagageutrymme och pris (184 800 kr vs 288 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Citroen C3 eller MG MG4 Urban.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Citroen C3 är avsevärt billigare – den börjar på 184 800 kr , medan MG MG4 Urban kostar 288 800 kr . Skillnaden är ungefär 103 992 kr.
När det gäller elförbrukning har MG MG4 Urban fördelen: med 15,3 kWh/100km är den minimalt effektivare än Citroen C3, som drar 16,7 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 1,4 kWh/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar MG MG4 Urban märkbart bättre: den klarar upp till 416 km, ungefär 91 km mer än Citroen C3.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har MG MG4 Urban märkbart mer effekt – 160 hk mot 113 hk. Det motsvarar ungefär 47 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är MG MG4 Urban nästan omärkbart snabbare – 9,5 s mot 9,9 s. Det är ungefär 0,4 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: MG MG4 Urban drar lite kraftigare med 250 Nm mot 205 Nm. Skillnaden är cirka 45 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Citroen C3 något lättare – 1 226 kg mot 1 460 kg. Skillnaden är omkring 234 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder MG MG4 Urban tydligt mer plats – 479 L mot 310 L. Skillnaden är omkring 169 L.
När det gäller lastkapacitet presterar MG MG4 Urban nästan omärkbart bättre – 450 kg mot 423 kg. Skillnaden är ungefär 27 kg.
MG MG4 Urban är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Citroën C3 är en charmig småbil som prioriterar komfort och personlighet framför att skrika högsta prestanda, med lekfull design och en inredning som känns både praktisk och ombonad. Den passar perfekt för stadspendling, är lätt att leva med och erbjuder mycket valmöjlighet i detaljer — en smart vardagskompis för den som vill synas utan att bränna plånboken.
detaljerMG4 Urban är en praktisk och lättkörd elbil som fokuserar på vardagskomfort och användarvänlighet. Den ger en rymlig känsla för sin storlek och passar väl både i stadstrafik och för pendlare.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
184 800 - 331 500 kr
|
Pris
288 800 - 363 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
5 - 5,6 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
16,7 - 17,2 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
15,3 - 15,5 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
212 - 325 km
|
Elektrisk räckvidd
325 - 416 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 - 126 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
2 - 5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 226 - 1 518 kg
|
Tjänstevikt
1 460 - 1 520 kg
|
|
Bagageutrymme
310 L
|
Bagageutrymme
470 - 479 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 755 mm
|
Bredd
1 842 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
227 - 423 kg
|
Lastkapacitet
450 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El, Bensin, Bensin Mildhybrid
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuel
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
101 - 113 hk
|
Effekt (hk)
150 - 160 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
9,9 - 12 s
|
Acceleration 0-100 km/h
9,5 - 9,6 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
120 - 205 Nm
|
Vridmoment
250 Nm
|
|
Antal cylindrar
3
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
74 - 83 kW
|
Effekt (kW)
110 - 118 kW
|
|
Motorvolym
1 199 cm3
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 024 - 2 026
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
A, D, C
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
Citroen
|
Märke
MG
|