VS

BMW X1 vs McLaren GT Series jämförelse

Jämför prestanda (326 hk vs 635 hk), bagageutrymme och pris (515 300 kr vs 2 368 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW X1 eller McLaren GT Series.

BMW X1 vs McLaren GT Series: de viktigaste skillnaderna

BMW X1

4,2 (6 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt billigare
  • klart mer bränslesnål
  • påtagligt större bagageutrymme
detaljer

McLaren GT Series

  • betydligt mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • lätt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

X1

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

BMW X1 är betydligt billigare – den börjar på 515 300 kr , medan McLaren GT Series kostar 2 368 700 kr . Skillnaden är ungefär 1 853 361 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW X1 klarar sig med 2,5 L/100km och är därmed klart snålare än McLaren GT Series, som drar 11,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 9,4 L/100km.

GT Series

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har McLaren GT Series betydligt mer effekt635 hk mot 326 hk. Det motsvarar ungefär 309 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är McLaren GT Series klart snabbare – 3,2 s mot 5,4 s. Det är ungefär 2,2 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: McLaren GT Series drar påtagligt kraftigare med 630 Nm mot 477 Nm. Skillnaden är cirka 153 Nm.

X1

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: BMW X1 erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är McLaren GT Series lätt lättare – 1 520 kg mot 1 575 kg. Skillnaden är omkring 55 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW X1 påtagligt mer plats – 540 L mot 420 L. Skillnaden är omkring 120 L.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW X1 vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 515 300 kr
X1

BMW X1

  • Motortyp : Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Bensin, Diesel, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 136 - 326 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 81 km
BMW X1
McLaren GT Series

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW X1

BMW X1 är en kvick och välbyggd kompakt-SUV som kombinerar BMW-känslan bakom ratten med vardagspraktisk flexibilitet. Den känns trygg och pigg på vägen, rymmer det mesta familjen behöver och bjuder på en diskret premiumkänsla — perfekt om du vill ha både komfort och lite körglädje utan att blända grannarna.

detaljer

McLaren GT Series

McLaren GT är en ovanligt följsam sportbil som blandar grand tourer-komfort med ren körglädje, perfekt för den som vill ha superbilskänsla utan att varje sväng ska bli ett adrenalinevent. Interiören känns mer inbjudande än väntat, med lyxiga material och smarta lösningar som gör långa resor till ett rent nöje snarare än en provkörning.

detaljer
BMW X1
McLaren GT Series

Kostnader och förbrukning

Pris
515 300 - 748 700 kr
Pris
2 368 700 kr
Förbrukning L/100 km
2,5 - 7,7 L/100km
Förbrukning L/100 km
11,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
81 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
57 - 175 g/km
CO2
270 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Coupé
Säten
5
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 575 - 1 935 kg
Tjänstevikt
1 520 kg
Bagageutrymme
490 - 540 L
Bagageutrymme
420 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 845 mm
Bredd
2 045 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
490 - 500 kg
Lastkapacitet
-

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Bensin, Diesel, Laddhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
136 - 326 hk
Effekt (hk)
635 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Acceleration 0-100 km/h
3,2 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
230 - 477 Nm
Vridmoment
630 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
100 - 240 kW
Effekt (kW)
467 kW
Motorvolym
1 499 - 1 998 cm3
Motorvolym
3 994 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2023
CO2-effektivitetsklass
D, E, F, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
BMW
Märke
McLaren
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.