VS

BMW 3 Series Touring vs Hongqi E-HS9 jämförelse

Jämför prestanda (530 hk vs 551 hk), bagageutrymme och pris (553 500 kr vs 924 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 3 Series Touring eller Hongqi E-HS9.

BMW 3 Series Touring vs Hongqi E-HS9: de viktigaste skillnaderna

BMW 3 Series Touring

4,3 (1 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • synbart snabbare 0–100 km/h
  • avsevärt lättare
  • avsevärt större bagageutrymme
detaljer

Hongqi E-HS9

  • minimalt mer effekt
  • avsevärt längre elräckvidd
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

3 Series Touring

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

BMW 3 Series Touring är markant billigare – den börjar på 553 500 kr , medan Hongqi E-HS9 kostar 924 300 kr . Skillnaden är ungefär 370 845 kr.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Hongqi E-HS9 avsevärt bättre: den klarar upp till 515 km, ungefär 418 km mer än BMW 3 Series Touring.

E-HS9

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Hongqi E-HS9 minimalt mer effekt551 hk mot 530 hk. Det motsvarar ungefär 21 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW 3 Series Touring synbart snabbare – 3,6 s mot 4,9 s. Det är ungefär 1,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW 3 Series Touring drar lätt kraftigare med 700 Nm mot 670 Nm. Skillnaden är cirka 30 Nm.

3 Series Touring

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Hongqi E-HS9 erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är BMW 3 Series Touring avsevärt lättare – 1 650 kg mot 2 705 kg. Skillnaden är omkring 1 055 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW 3 Series Touring avsevärt mer plats – 500 L mot 0 L. Skillnaden är omkring 500 L.

När det gäller lastkapacitet presterar BMW 3 Series Touring knappt bättre – 520 kg mot 475 kg. Skillnaden är ungefär 45 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW 3 Series Touring vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 553 500 kr
3 Series Touring

BMW 3 Series Touring

  • Motortyp : Diesel Mildhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 150 - 530 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,5 - 10,3 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 91 - 97 km
BMW 3 Series Touring
Hongqi E-HS9

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW 3 Series Touring

BMW 3-serien Touring kombinerar klassisk kombifunktion med en nästan sportig själ — elegant inredning, smart lastutrymme och en körkänsla som gör långa resor mindre trötta och mer engagerande. För köparen som vill ha vardaglig praktikalitet utan att ge upp körglädjen är den ett självklart val; en bil som ser lika självsäker ut i parkeringsgaraget som på slingriga vägar.

detaljer

Hongqi E-HS9

Hongqi E-HS9 är en påkostad, självsäker el‑SUV som sveper in på vägen med hotellobby-känsla och materialval som skriker lyx. För dig som vill ha maximal närvaro och komfort utan att behöva höja rösten är den ett lockande alternativ, men räkna med att märkets närvaro i Sverige fortfarande väcker nyfikenhet och eftertanke kring service och laddning.

detaljer
BMW 3 Series Touring
Hongqi E-HS9

Kostnader och förbrukning

Pris
553 500 - 1 238 700 kr
Pris
924 300 - 1 190 100 kr
Förbrukning L/100 km
2,5 - 10,3 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
19,4 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
91 - 97 km
Elektrisk räckvidd
465 - 515 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
57 - 233 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Kombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
6 - 7
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 650 - 2 025 kg
Tjänstevikt
2 705 - 2 777 kg
Bagageutrymme
410 - 500 L
Bagageutrymme
0 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 827 - 1 903 mm
Bredd
2 010 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
430 - 520 kg
Lastkapacitet
455 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
150 - 530 hk
Effekt (hk)
551 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
Acceleration 0-100 km/h
4,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
250 - 700 Nm
Vridmoment
670 Nm
Antal cylindrar
4 - 6
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
110 - 390 kW
Effekt (kW)
405 kW
Motorvolym
1 995 - 2 998 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
D, E, F, G, B
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
BMW
Märke
Hongqi
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.