Jämför prestanda (400 hk vs 204 hk), bagageutrymme och pris (373 200 kr vs 522 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Audi A3 Limousine eller Maxus Deliver 9.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Audi A3 Limousine är synbart billigare – den börjar på 373 200 kr , medan Maxus Deliver 9 kostar 522 400 kr . Skillnaden är ungefär 149 147 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Audi A3 Limousine klarar sig med 4,4 L/100km och är därmed klart snålare än Maxus Deliver 9, som drar 8,8 L/100km. Skillnaden är ungefär 4,4 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Audi A3 Limousine markant mer effekt – 400 hk mot 204 hk. Det motsvarar ungefär 196 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Audi A3 Limousine betydligt snabbare – 3,8 s mot 16 s. Det är ungefär 12,2 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Audi A3 Limousine drar påtagligt kraftigare med 500 Nm mot 375 Nm. Skillnaden är cirka 125 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Maxus Deliver 9 erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är Audi A3 Limousine klart lättare – 1 345 kg mot 2 360 kg. Skillnaden är omkring 1 015 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Maxus Deliver 9 markant bättre – 1 140 kg mot 520 kg. Skillnaden är ungefär 620 kg.
Audi A3 Limousine dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Audi A3 Limousine känns som en liten lyxig följeslagare som smyger fram med diskret självsäkerhet — ren design, hög byggkvalitet och en förarplats som gör vardagspendlingen trevligare. Den är smidig i stadstrafik men ändå bekväm på längre turer, med tillräckligt med plats i bagaget för både weekendväskor och vardagsinköp.
detaljerMaxus Deliver 9 är en reko och rymlig arbetskamrat som slukar last med rutin och håller föraren bekvämt igång under långa dagar. Med modern funktionalitet och en prismedveten profil blir den ett lockande alternativ för företag som vill ha praktisk kapacitet utan prestigeprislapp.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
373 200 - 1 271 100 kr
|
Pris
522 400 - 811 100 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
4,4 - 9,2 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
8,8 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
26,2 - 30,8 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
287 - 358 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
115 - 208 g/km
|
CO2
0 - 231 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Sedan
|
Karosstyp
Skåpbil
|
|
Säten
5
|
Säten
3 - 7
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 345 - 1 640 kg
|
Tjänstevikt
2 360 - 2 770 kg
|
|
Bagageutrymme
321 - 425 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 816 - 1 851 mm
|
Bredd
2 062 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
415 - 520 kg
|
Lastkapacitet
730 - 1 140 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin, Bensin mildhybrid, Diesel
|
Motortyp
Diesel, El
|
|
Växellåda
Manuell, Automatisk
|
Växellåda
Manuell, Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
116 - 400 hk
|
Effekt (hk)
148 - 204 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 10,1 s
|
Acceleration 0-100 km/h
16 - 19 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
220 - 500 Nm
|
Vridmoment
330 - 375 Nm
|
|
Antal cylindrar
4 - 5
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
85 - 294 kW
|
Effekt (kW)
108 - 150 kW
|
|
Motorvolym
1 498 - 2 480 cm3
|
Motorvolym
1 996 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 025 - 2 026
|
Modellår
2 022 - 2 024
|
|
CO2-effektivitetsklass
D, C, E, G
|
CO2-effektivitetsklass
G, A
|
|
Märke
Audi
|
Märke
Maxus
|