Jämför prestanda (218 hk vs 178 hk), bagageutrymme och pris (447 200 kr vs 385 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Alpine A290 eller Toyota Corolla.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.
Toyota Corolla är något billigare – den börjar på 385 200 kr , medan Alpine A290 kostar 447 200 kr . Skillnaden är ungefär 61 932 kr.
Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.
När det gäller motoreffekt har Alpine A290 lite mer effekt – 218 hk mot 178 hk. Det motsvarar ungefär 40 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Alpine A290 i liten grad snabbare – 6,4 s mot 7,5 s. Det är ungefär 1,1 s snabbare.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Toyota Corolla lätt lättare – 1 420 kg mot 1 554 kg. Skillnaden är omkring 134 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Toyota Corolla nästan omärkbart mer plats – 361 L mot 326 L. Skillnaden är omkring 35 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota Corolla i liten grad bättre – 450 kg mot 396 kg. Skillnaden är ungefär 54 kg.
Alpine A290 dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Alpine A290 känns som en återuppväckt fransk klassiker med modern finess — lekfull, lätt och skoningslöst fokuserad på ren körglädje. Den bjuder på rapp styrning och härlig kurvgrepp, perfekt för den som vill ha känsla framför lastutrymme och hellre tar en sväng på slingriga vägar än fullpackar för familjeutflykten.
detaljerToyota Corolla är en tystlåten vardagshjälte som värderar pålitlighet och lättkörd komfort framför flashiga jippon. Perfekt för den som vill ha en problemfri vardagsbil som gör jobbet dag efter dag utan att stjäla rampljuset.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
447 200 - 533 800 kr
|
Pris
385 200 - 470 700 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
4,4 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
15,8 - 16,5 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
364 - 380 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
100 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
43 L
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Halvkombi
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
5
|
|
Tjänstevikt
1 554 kg
|
Tjänstevikt
1 420 - 1 460 kg
|
|
Bagageutrymme
326 L
|
Bagageutrymme
313 - 361 L
|
|
Längd
-
|
Längd
4 370 mm
|
|
Bredd
1 820 mm
|
Bredd
1 790 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
1 435 mm
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
1 004 - 1 052 L
|
|
Lastkapacitet
396 kg
|
Lastkapacitet
400 - 450 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
Fullhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
CVT
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
177 - 218 hk
|
Effekt (hk)
140 - 178 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
6,4 - 7,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
7,5 - 9,2 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
180 km/h
|
|
Vridmoment
285 - 300 Nm
|
Vridmoment
-
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
130 - 160 kW
|
Effekt (kW)
103 - 131 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
1 798 - 1 987 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2024
|
Modellår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
C
|
|
Märke
Alpine
|
Märke
Toyota
|