VS

Alpine A110 vs MINI Aceman jämförelse

Jämför prestanda (345 hk vs 258 hk), bagageutrymme och pris (744 700 kr vs 364 000 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Alpine A110 eller MINI Aceman.

Alpine A110 vs MINI Aceman: de viktigaste skillnaderna

Alpine A110

  • märkbart mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • klart lättare
detaljer

MINI Aceman

4,5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • klart större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

A110

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

MINI Aceman är markant billigare – den börjar på 364 000 kr , medan Alpine A110 kostar 744 700 kr . Skillnaden är ungefär 380 725 kr.

Aceman

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Alpine A110 märkbart mer effekt345 hk mot 258 hk. Det motsvarar ungefär 87 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Alpine A110 klart snabbare – 3,8 s mot 6,4 s. Det är ungefär 2,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Alpine A110 drar lite kraftigare med 420 Nm mot 350 Nm. Skillnaden är cirka 70 Nm.

A110

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: MINI Aceman erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Alpine A110 klart lättare – 1 150 kg mot 1 720 kg. Skillnaden är omkring 570 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder MINI Aceman klart mer plats – 300 L mot 96 L. Skillnaden är omkring 204 L.

När det gäller lastkapacitet presterar MINI Aceman markant bättre – 530 kg mot 210 kg. Skillnaden är ungefär 320 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

MINI Aceman dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 364 000 kr
Aceman

MINI Aceman

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 184 - 258 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 14,1 - 16 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 309 - 355 km
Alpine A110
MINI Aceman

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Alpine A110

Alpine A110 lever upp till sportbilens löfte med lätthet och precision — den dansar genom kurvor och bjuder på körglädje som smittar av sig. Interiören är enkel men välavvägd, och den som vill ha en fokuserad, rolig körupplevelse utan att låna känslan av en tävlingsbana blir sällan besviken.

detaljer

MINI Aceman

MINI Aceman tar den typiska MINI-personligheten in i crossover-formatet med lekfull design, högkvalitativ känsla och en oväntat rymlig kupé. Den passar perfekt för stadsförare som vill ha charm och körglädje i en praktisk förpackning — var beredd på att stil kostar.

detaljer
Alpine A110
MINI Aceman

Kostnader och förbrukning

Pris
744 700 - 3 813 000 kr
Pris
364 000 - 491 100 kr
Förbrukning L/100 km
6,7 - 6,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
14,1 - 16 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
309 - 355 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
152 - 157 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Coupé
Karosstyp
SUV
Säten
2
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 150 - 1 194 kg
Tjänstevikt
1 720 - 1 825 kg
Bagageutrymme
96 L
Bagageutrymme
300 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 798 mm
Bredd
1 754 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
166 - 210 kg
Lastkapacitet
450 - 530 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
252 - 345 hk
Effekt (hk)
184 - 258 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
Acceleration 0-100 km/h
6,4 - 7,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
320 - 420 Nm
Vridmoment
290 - 350 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
185 - 254 kW
Effekt (kW)
135 - 190 kW
Motorvolym
1 798 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
F, E
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Alpine
Märke
MINI
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.