VS

Volvo V60 vs Bentley Continental Coupe jämförelse

Jämför prestanda (350 hk vs 549 hk), bagageutrymme och pris (693 200 kr vs 2 600 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Volvo V60 eller Bentley Continental Coupe.

Volvo V60 vs Bentley Continental Coupe: de viktigaste skillnaderna

Volvo V60

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • klart mer bränslesnål
  • märkbart lättare
  • påtagligt större bagageutrymme
detaljer

Bentley Continental Coupe

3,9 (1 Recensioner)
betygsätt
  • synbart mer effekt
  • synbart snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

V60

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Volvo V60 är klart billigare – den börjar på 693 200 kr , medan Bentley Continental Coupe kostar 2 600 900 kr . Skillnaden är ungefär 1 907 784 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Volvo V60 klarar sig med 2 L/100km och är därmed klart snålare än Bentley Continental Coupe, som drar 11,8 L/100km. Skillnaden är ungefär 9,8 L/100km.

Continental Coupe

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Bentley Continental Coupe synbart mer effekt549 hk mot 350 hk. Det motsvarar ungefär 199 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Bentley Continental Coupe synbart snabbare – 4 s mot 5,4 s. Det är ungefär 1,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Bentley Continental Coupe drar tydligt kraftigare med 770 Nm mot 589 Nm. Skillnaden är cirka 181 Nm.

V60

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Volvo V60 erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Volvo V60 märkbart lättare – 1 734 kg mot 2 165 kg. Skillnaden är omkring 431 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Volvo V60 påtagligt mer plats – 519 L mot 358 L. Skillnaden är omkring 161 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Volvo V60 lätt bättre – 506 kg mot 475 kg. Skillnaden är ungefär 31 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Volvo V60 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 693 200 kr
V60

Volvo V60

  • Motortyp Bensin mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) 197 - 350 hk
  • Förbrukning L/100 km 2 - 6,2 L/100km
  • Elektrisk räckvidd 99 km
Volvo V60
Bentley Continental Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Volvo V60

Volvo V60 är en elegant och praktisk kombi som förenar skandinaviskt formspråk med smart vardagsfunktionalitet. Den känns trygg och sofistikerad på vägen, och är en pålitlig vardagshjälte som samtidigt ser bra ut i uppfarten.

detaljer

Bentley Continental Coupe

Bentley Continental Coupé är en storslagen GT som kombinerar överdådig lyx med ett närmast teatralt vägbeteende — perfekt för den som vill anlända med stil och göra varje resa till en händelse. Interiören känns som en privat lounge på hjul, full av handsytt läder och ädelträ, och frågan för köparen blir snarast om man är beredd att prioritera känsla och prestige framför praktisk vardagsekonomi.

detaljer
Volvo V60
Bentley Continental Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
693 200 - 842 200 kr
Pris
2 600 900 kr
Förbrukning L/100 km
2 - 6,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
11,8 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
99 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
45 - 141 g/km
CO2
268 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
90 L

Mått och kaross

Karosstyp
Kombi
Karosstyp
Coupé
Säten
5
Säten
4
Dörrar
-
Dörrar
2
Tjänstevikt
1 734 - 2 070 kg
Tjänstevikt
2 165 kg
Bagageutrymme
519 L
Bagageutrymme
358 L
Längd
-
Längd
4 850 mm
Bredd
1 850 mm
Bredd
1 966 mm
Höjd
-
Höjd
1 405 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
460 - 506 kg
Lastkapacitet
475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
197 - 350 hk
Effekt (hk)
549 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 7,6 s
Acceleration 0-100 km/h
4 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
318 km/h
Vridmoment
300 - 589 Nm
Vridmoment
770 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
145 - 247 kW
Effekt (kW)
404 kW
Motorvolym
1 969 cm3
Motorvolym
3 996 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 026
Modellår
2019
CO2-effektivitetsklass
E, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Volvo
Märke
Bentley
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.