VS

VinFast VF 8 vs Lucid Air jämförelse

Jämför prestanda (408 hk vs 1 251 hk), bagageutrymme och pris (560 300 kr vs 982 100 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – VinFast VF 8 eller Lucid Air.

VinFast VF 8 vs Lucid Air: de viktigaste skillnaderna

VinFast VF 8

  • markant billigare
detaljer

Lucid Air

4,6 (3 Recensioner)
betygsätt
  • klart mer effekt
  • klart mer energieffektiv
  • avsevärt längre elräckvidd
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • något lättare
  • markant större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

VF 8

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

VinFast VF 8 är markant billigare – den börjar på 560 300 kr , medan Lucid Air kostar 982 100 kr . Skillnaden är ungefär 421 859 kr.

När det gäller elförbrukning har Lucid Air fördelen: med 13 kWh/100km är den klart effektivare än VinFast VF 8, som drar 21,9 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 8,9 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Lucid Air avsevärt bättre: den klarar upp till 882 km, ungefär 411 km mer än VinFast VF 8.

Air

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Lucid Air klart mer effekt1 251 hk mot 408 hk. Det motsvarar ungefär 843 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Lucid Air klart snabbare – 2 s mot 5,5 s. Det är ungefär 3,5 s snabbare.

När det gäller toppfart är Lucid Air synbart snabbare – den når 330 km/h, medan VinFast VF 8 stannar vid 200 km/h. Skillnaden är omkring 130 km/h.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Lucid Air drar avsevärt kraftigare med 1 940 Nm mot 620 Nm. Skillnaden är cirka 1 320 Nm.

VF 8

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Lucid Air något lättare – 2 070 kg mot 2 455 kg. Skillnaden är omkring 385 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Lucid Air markant mer plats – 627 L mot 376 L. Skillnaden är omkring 251 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Lucid Air lite bättre – 588 kg mot 515 kg. Skillnaden är ungefär 73 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Lucid Air vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 982 100 kr
Air

Lucid Air

  • Motortyp El
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) 442 - 1 251 hk
  • Förbrukning kWh/100 km 13 - 19,1 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd 694 - 882 km
VinFast VF 8
Lucid Air

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

VinFast VF 8

VinFast VF 8 är en trendig el‑SUV som försöker kombinera modern design med praktisk vardagskomfort — den syns definitivt i trafiken. För dig som vill ha en prisvärd elbil med generöst utrymme och ett ambitiöst teknikpaket kan VF 8 vara ett intressant alternativ, men räkna med att provköra innan du faller för dess charm.

detaljer

Lucid Air

Lucid Air känns som en framtidsbil som redan är här, en lyxig elsedan som kombinerar elegant design med en nästan absurd tystnad i kupén. För den kräsna köparen som vill ha imponerande räckvidd och sportig fart utan att tumma på komfort eller premiumkänsla är Lucid Air ett mycket frestande alternativ.

detaljer
VinFast VF 8
Lucid Air

Kostnader och förbrukning

Pris
560 300 - 629 600 kr
Pris
982 100 - 2 888 700 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13 - 19,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
457 - 471 km
Elektrisk räckvidd
694 - 882 km
Batterikapacitet
87,7 kWh
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Sedan
Säten
5
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
5
Tjänstevikt
2 455 - 2 520 kg
Tjänstevikt
2 070 - 2 420 kg
Bagageutrymme
376 L
Bagageutrymme
627 L
Längd
4 750 mm
Längd
4 975 - 5 005 mm
Bredd
1 934 mm
Bredd
1 936 - 1 990 mm
Höjd
1 667 mm
Höjd
1 409 mm
Max bagageutrymme
1 373 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
450 - 515 kg
Lastkapacitet
430 - 588 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
353 - 408 hk
Effekt (hk)
442 - 1 251 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Acceleration 0-100 km/h
2 - 4,7 s
Maxhastighet
200 km/h
Maxhastighet
200 - 330 km/h
Vridmoment
500 - 620 Nm
Vridmoment
550 - 1 940 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
260 - 300 kW
Effekt (kW)
325 - 920 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2 022 - 2 024
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
VinFast
Märke
Lucid
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.