Jämför prestanda (408 hk vs 300 hk), bagageutrymme och pris (560 300 kr vs 436 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – VinFast VF 8 eller BMW 2 Series Gran Coupe.
Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.
BMW 2 Series Gran Coupe är påtagligt billigare – den börjar på 436 200 kr , medan VinFast VF 8 kostar 560 300 kr . Skillnaden är ungefär 124 097 kr.
Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.
När det gäller motoreffekt har VinFast VF 8 synbart mer effekt – 408 hk mot 300 hk. Det motsvarar ungefär 108 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW 2 Series Gran Coupe en aning snabbare – 4,9 s mot 5,5 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: VinFast VF 8 drar tydligt kraftigare med 620 Nm mot 400 Nm. Skillnaden är cirka 220 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är BMW 2 Series Gran Coupe markant lättare – 1 495 kg mot 2 455 kg. Skillnaden är omkring 960 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW 2 Series Gran Coupe en aning mer plats – 430 L mot 376 L. Skillnaden är omkring 54 L.
När det gäller lastkapacitet presterar VinFast VF 8 minimalt bättre – 515 kg mot 485 kg. Skillnaden är ungefär 30 kg.
VinFast VF 8 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
VinFast VF 8 är en trendig el‑SUV som försöker kombinera modern design med praktisk vardagskomfort — den syns definitivt i trafiken. För dig som vill ha en prisvärd elbil med generöst utrymme och ett ambitiöst teknikpaket kan VF 8 vara ett intressant alternativ, men räkna med att provköra innan du faller för dess charm.
detaljerBMW 2-serie Gran Coupé är en kvick och stilren coupé som kombinerar sportig attityd med oväntad vardagskomfort. Körglädjen är tydlig, interiören känns premium och den passar den som vill ha en elegant bil som funkar lika bra i stan som på längre turer — utan att ta sig själv på för stort allvar.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
560 300 - 629 600 kr
|
Pris
436 200 - 740 100 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
4,2 - 7,5 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
21,9 - 22,9 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
457 - 471 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
87,7 kWh
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
110 - 170 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Coupé
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
2 455 - 2 520 kg
|
Tjänstevikt
1 495 - 1 650 kg
|
|
Bagageutrymme
376 L
|
Bagageutrymme
360 - 430 L
|
|
Längd
4 750 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 934 mm
|
Bredd
1 800 mm
|
|
Höjd
1 667 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
1 373 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
450 - 515 kg
|
Lastkapacitet
455 - 485 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
Bensin mildhybrid, Diesel, Diesel mildhybrid, Bensin
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
353 - 408 hk
|
Effekt (hk)
122 - 300 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
|
Acceleration 0-100 km/h
4,9 - 9,9 s
|
|
Maxhastighet
200 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
500 - 620 Nm
|
Vridmoment
230 - 400 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
260 - 300 kW
|
Effekt (kW)
90 - 221 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
1 499 - 1 998 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2023
|
Modellår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
D, C, F
|
|
Märke
VinFast
|
Märke
BMW
|