VS

SsangYong Torres vs Subaru Crosstrek jämförelse

Jämför prestanda (207 hk vs 136 hk), bagageutrymme och pris (456 300 kr vs 402 000 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – SsangYong Torres eller Subaru Crosstrek.

SsangYong Torres vs Subaru Crosstrek: de viktigaste skillnaderna

SsangYong Torres

4,4 (1 Recensioner)
betygsätt
  • tydligt mer effekt
  • nästan omärkbart lättare
  • betydligt större bagageutrymme
detaljer

Subaru Crosstrek

4,3 (3 Recensioner)
betygsätt
  • en aning billigare
  • knappt mer bränslesnål
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Torres

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Subaru Crosstrek är en aning billigare – den börjar på 402 000 kr , medan SsangYong Torres kostar 456 300 kr . Skillnaden är ungefär 54 307 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Subaru Crosstrek klarar sig med 7,7 L/100km och är därmed knappt snålare än SsangYong Torres, som drar 7,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,2 L/100km.

Crosstrek

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har SsangYong Torres tydligt mer effekt207 hk mot 136 hk. Det motsvarar ungefär 71 hk mer.

När det gäller toppfart är Subaru Crosstrek lätt snabbare – den når 198 km/h, medan SsangYong Torres stannar vid 194 km/h. Skillnaden är omkring 4 km/h.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: SsangYong Torres drar avsevärt kraftigare med 339 Nm mot 182 Nm. Skillnaden är cirka 157 Nm.

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är SsangYong Torres nästan omärkbart lättare – 1 498 kg mot 1 595 kg. Skillnaden är omkring 97 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder SsangYong Torres betydligt mer plats – 703 L mot 315 L. Skillnaden är omkring 388 L.

Vid maximal lastvolym presterar SsangYong Torres tydligt bättre – upp till 1 662 L, cirka 348 L mer än Subaru Crosstrek.

När det gäller lastkapacitet presterar SsangYong Torres knappt bättre – 552 kg mot 505 kg. Skillnaden är ungefär 47 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

SsangYong Torres ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 456 300 kr
Torres

SsangYong Torres

  • Motortyp : Bensin, El
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 163 - 207 hk
  • Förbrukning L/100 km : 7,9 - 9,1 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 18,7 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 462 km
SsangYong Torres
Subaru Crosstrek

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

SsangYong Torres

SsangYong Torres känns som ett robust och prisvärt alternativ i SUV-klassen, med ett rått men charmigt yttre som lovar äventyr utan krångel. Interiören är praktisk och funktionell snarare än pretentiös, vilket gör Torres till ett klokt val för den som vill ha mycket bil för pengarna och mindre bekymmer över finlir.

detaljer

Subaru Crosstrek

Subaru XV känns trygg och jordnära — en kompakt äventyrare som tar sig fram där många andra stannar kvar på asfalten. Med sin robusta konstruktion och fyrhjulsdrift erbjuder den enkel, pålitlig vardagskomfort samtidigt som den gärna drar med dig utanför allfarvägarna när lusten faller på.

detaljer
SsangYong Torres
Subaru Crosstrek

Kostnader och förbrukning

Pris
456 300 - 600 700 kr
Pris
402 000 - 471 100 kr
Förbrukning L/100 km
7,9 - 9,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
7,7 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
18,7 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
462 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 - 207 g/km
CO2
174 g/km
Tankvolym
50 L
Tankvolym
48 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 498 - 1 618 kg
Tjänstevikt
1 595 - 1 628 kg
Bagageutrymme
703 L
Bagageutrymme
315 L
Längd
4 700 mm
Längd
4 495 mm
Bredd
1 890 mm
Bredd
1 800 mm
Höjd
1 710 mm
Höjd
1 600 mm
Max bagageutrymme
1 662 L
Max bagageutrymme
1 297 - 1 314 L
Lastkapacitet
552 kg
Lastkapacitet
472 - 505 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, El
Motortyp
Bensin Mildhybrid
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda, Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
163 - 207 hk
Effekt (hk)
136 hk
Acceleration 0-100 km/h
-
Acceleration 0-100 km/h
10,8 s
Maxhastighet
191 - 194 km/h
Maxhastighet
198 km/h
Vridmoment
280 - 339 Nm
Vridmoment
182 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
120 - 152 kW
Effekt (kW)
100 kW
Motorvolym
1 497 cm3
Motorvolym
1 995 cm3

Allmänt

Modellår
2 023 - 2 024
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
G, A
CO2-effektivitetsklass
F
Märke
SsangYong
Märke
Subaru
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.