Jämför prestanda (180 hk vs 272 hk), bagageutrymme och pris (493 200 kr vs 491 500 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Master Bus eller VW Passat.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.
VW Passat är knappt billigare – den börjar på 491 500 kr , medan Renault Master Bus kostar 493 200 kr . Skillnaden är ungefär 1 676 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: VW Passat klarar sig med 1,2 L/100km och är därmed betydligt snålare än Renault Master Bus, som drar 8,7 L/100km. Skillnaden är ungefär 7,5 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.
När det gäller motoreffekt har VW Passat synbart mer effekt – 272 hk mot 180 hk. Det motsvarar ungefär 92 hk mer.
Vridmomentet är identiskt – 400 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Renault Master Bus erbjuder fler sittplatser – 9 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är VW Passat synbart lättare – 1 573 kg mot 2 189 kg. Skillnaden är omkring 616 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Renault Master Bus klart bättre – 1 254 kg mot 577 kg. Skillnaden är ungefär 677 kg.
VW Passat vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Renault Master-bussen känns som en kompromisslös proffsleverantör — robust byggd och smart organiserad för verkliga transportbehov. Den levererar daglig pålitlighet och praktisk komfort, och även om den knappast försöker vara sportslig så gör den jobbet med självsäker pondus, perfekt för den som vill ha funktion före flärd.
detaljer
Passat känns som den sansade kompromissen för familjen som vill ha komfort, goda köregenskaper och en rymlig interiör utan att skrika efter uppmärksamhet. Den är trygg, välbyggd och levererar vardaglig lyx med en diskret självsäkerhet som gör pendlingen till ett nöje snarare än ett nödvändigt ont.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
493 200 - 582 600 kr
|
Pris
491 500 - 788 500 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
8,7 - 10,7 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
1,2 - 5,8 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
124 - 135 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
227 - 280 g/km
|
CO2
28 - 153 g/km
|
|
Tankvolym
105 L
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Buss
|
Karosstyp
Kombi
|
|
Säten
6 - 9
|
Säten
5
|
|
Dörrar
4
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
2 189 - 2 361 kg
|
Tjänstevikt
1 573 - 1 858 kg
|
|
Bagageutrymme
-
|
Bagageutrymme
510 - 690 L
|
|
Längd
5 075 - 5 575 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
2 070 mm
|
Bredd
1 849 mm
|
|
Höjd
2 290 - 2 486 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
2 840 - 4 840 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
939 - 1 254 kg
|
Lastkapacitet
501 - 577 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Diesel
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Diesel, Laddhybrid
|
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatiserad manuell
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
135 - 180 hk
|
Effekt (hk)
122 - 272 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
-
|
Acceleration 0-100 km/h
7,1 - 10,7 s
|
|
Maxhastighet
150 - 165 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
360 - 400 Nm
|
Vridmoment
250 - 400 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
99 - 132 kW
|
Effekt (kW)
90 - 200 kW
|
|
Motorvolym
2 299 cm3
|
Motorvolym
1 498 - 1 968 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2023
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
CO2-effektivitetsklass
D, E, B
|
|
Märke
Renault
|
Märke
VW
|