VS

Renault Espace vs GWM HAVAL H6 jämförelse

Jämför prestanda (200 hk vs 243 hk), bagageutrymme och pris (506 100 kr vs 369 600 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Espace eller GWM HAVAL H6.

Renault Espace vs GWM HAVAL H6: de viktigaste skillnaderna

Renault Espace

4,1 (3 Recensioner)
betygsätt
  • synbart mer bränslesnål
  • knappt lättare
  • något större bagageutrymme
detaljer

GWM HAVAL H6

4,6 (1 Recensioner)
betygsätt
  • synbart billigare
  • något mer effekt
  • lätt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Espace

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

GWM HAVAL H6 är synbart billigare – den börjar på 369 600 kr , medan Renault Espace kostar 506 100 kr . Skillnaden är ungefär 136 460 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Espace klarar sig med 4,9 L/100km och är därmed synbart snålare än GWM HAVAL H6, som drar 5,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 1 L/100km.

HAVAL H6

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har GWM HAVAL H6 något mer effekt243 hk mot 200 hk. Det motsvarar ungefär 43 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är GWM HAVAL H6 lätt snabbare – 8,3 s mot 8,8 s. Det är ungefär 0,5 s snabbare.

Espace

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Renault Espace erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Renault Espace knappt lättare – 1 673 kg mot 1 765 kg. Skillnaden är omkring 92 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Renault Espace något mer plats – 692 L mot 560 L. Skillnaden är omkring 132 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Espace synbart bättre – 581 kg mot 375 kg. Skillnaden är ungefär 206 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Espace har endast ett litet övertag i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 506 100 kr
Espace

Renault Espace

  • Motortyp : Fullhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 200 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,9 L/100km
Renault Espace
GWM HAVAL H6

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Espace

Renault Espace är fortfarande en av de mest flexibla och komfortorienterade familjebilarna på marknaden, med en luftig kupé och genomtänkta lösningar som gör långresor till en trivsam upplevelse. Söker du bekvämlighet och praktisk smartness framför hetsigt väggrepp, levererar Espace en trygg och bekymmersfri vardag — och du får plats för allt från barnvagnar till spontansemester utan svett.

detaljer

GWM HAVAL H6

Haval H6 känns som ett fynd för den som vill ha mycket SUV för pengarna — rymlig, välutrustad och med ett yttre som ser betydligt dyrare ut än prislappen. Körkänslan är trygg och enkel att leva med i vardagen, så om du prioriterar praktisk komfort framför sportig nerv är det här en mycket vettig kandidat.

detaljer
Renault Espace
GWM HAVAL H6

Kostnader och förbrukning

Pris
506 100 - 558 100 kr
Pris
369 600 - 400 800 kr
Förbrukning L/100 km
4,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
5,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
110 g/km
CO2
134 g/km
Tankvolym
55 L
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5 - 7
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 673 - 1 783 kg
Tjänstevikt
1 765 kg
Bagageutrymme
212 - 692 L
Bagageutrymme
560 L
Längd
4 746 mm
Längd
-
Bredd
1 830 mm
Bredd
1 886 mm
Höjd
1 645 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
2 054 - 2 224 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
404 - 581 kg
Lastkapacitet
375 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid
Motortyp
Fullhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
200 hk
Effekt (hk)
243 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,8 s
Acceleration 0-100 km/h
8,3 s
Maxhastighet
174 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
-
Vridmoment
530 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
147 kW
Effekt (kW)
179 kW
Motorvolym
1 199 cm3
Motorvolym
1 499 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
C
CO2-effektivitetsklass
D
Märke
Renault
Märke
GWM
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.