VS

Peugeot 208 vs VinFast VF 8 jämförelse

Jämför prestanda (156 hk vs 408 hk), bagageutrymme och pris (282 900 kr vs 560 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Peugeot 208 eller VinFast VF 8.

Peugeot 208 vs VinFast VF 8: de viktigaste skillnaderna

Peugeot 208

4 (2 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • avsevärt mer energieffektiv
  • betydligt lättare
detaljer

VinFast VF 8

  • betydligt mer effekt
  • knappt längre elräckvidd
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

208

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Peugeot 208 är klart billigare – den börjar på 282 900 kr , medan VinFast VF 8 kostar 560 300 kr . Skillnaden är ungefär 277 426 kr.

När det gäller elförbrukning har Peugeot 208 fördelen: med 14,1 kWh/100km är den avsevärt effektivare än VinFast VF 8, som drar 21,9 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 7,8 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar VinFast VF 8 knappt bättre: den klarar upp till 471 km, ungefär 39 km mer än Peugeot 208.

VF 8

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har VinFast VF 8 betydligt mer effekt408 hk mot 156 hk. Det motsvarar ungefär 252 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är VinFast VF 8 avsevärt snabbare – 5,5 s mot 8,3 s. Det är ungefär 2,8 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: VinFast VF 8 drar klart kraftigare med 620 Nm mot 270 Nm. Skillnaden är cirka 350 Nm.

208

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Peugeot 208 betydligt lättare – 1 165 kg mot 2 455 kg. Skillnaden är omkring 1 290 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar VinFast VF 8 i liten grad bättre – 515 kg mot 430 kg. Skillnaden är ungefär 85 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Peugeot 208 har en liten fördel i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 282 900 kr
208

Peugeot 208

  • Motortyp : Bensin Mildhybrid, El, Bensin
  • Växellåda : Automatisk, Manuel
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 101 - 156 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,5 - 5,1 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 14,1 - 15,4 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 363 - 432 km
Peugeot 208
VinFast VF 8

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Peugeot 208

Peugeot 208 är liten men självsäker, med fransk design som sticker ut i småstadstrafiken och körglädje som gör pendlingen roligare. Interiören är smart och välbyggd med överraskande många finesser, vilket gör den till ett klokt val för den som vill ha stil utan krångel.

detaljer

VinFast VF 8

VinFast VF 8 är en trendig el‑SUV som försöker kombinera modern design med praktisk vardagskomfort — den syns definitivt i trafiken. För dig som vill ha en prisvärd elbil med generöst utrymme och ett ambitiöst teknikpaket kan VF 8 vara ett intressant alternativ, men räkna med att provköra innan du faller för dess charm.

detaljer
Peugeot 208
VinFast VF 8

Kostnader och förbrukning

Pris
282 900 - 446 900 kr
Pris
560 300 - 629 600 kr
Förbrukning L/100 km
4,5 - 5,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
14,1 - 15,4 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
21,9 - 22,9 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
363 - 432 km
Elektrisk räckvidd
457 - 471 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
87,7 kWh
CO2
0 - 116 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 165 - 1 530 kg
Tjänstevikt
2 455 - 2 520 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
376 L
Längd
-
Längd
4 750 mm
Bredd
1 745 mm
Bredd
1 934 mm
Höjd
-
Höjd
1 667 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 373 L
Lastkapacitet
380 - 430 kg
Lastkapacitet
450 - 515 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid, El, Bensin
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk, Manuel
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Reduktionsväxellåda, Manuell växellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
101 - 156 hk
Effekt (hk)
353 - 408 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,9 s
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 5,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
200 km/h
Vridmoment
205 - 270 Nm
Vridmoment
500 - 620 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
74 - 115 kW
Effekt (kW)
260 - 300 kW
Motorvolym
1 199 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2 025 - 2 026
Modellår
2023
CO2-effektivitetsklass
C, A, D
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Peugeot
Märke
VinFast
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.