Jämför prestanda (658 hk vs 180 hk), bagageutrymme och pris (1 280 300 kr vs 493 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Mercedes EQS SUV eller Renault Master Bus.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Renault Master Bus är markant billigare – den börjar på 493 200 kr , medan Mercedes EQS SUV kostar 1 280 300 kr . Skillnaden är ungefär 787 054 kr.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Mercedes EQS SUV avsevärt mer effekt – 658 hk mot 180 hk. Det motsvarar ungefär 478 hk mer.
När det gäller toppfart är Mercedes EQS SUV synbart snabbare – den når 210 km/h, medan Renault Master Bus stannar vid 165 km/h. Skillnaden är omkring 45 km/h.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Mercedes EQS SUV drar avsevärt kraftigare med 950 Nm mot 400 Nm. Skillnaden är cirka 550 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Renault Master Bus erbjuder fler sittplatser – 9 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är Renault Master Bus tydligt lättare – 2 189 kg mot 2 695 kg. Skillnaden är omkring 506 kg.
Vid maximal lastvolym presterar Renault Master Bus klart bättre – upp till 4 840 L, cirka 2 740 L mer än Mercedes EQS SUV.
När det gäller lastkapacitet presterar Renault Master Bus betydligt bättre – 1 254 kg mot 570 kg. Skillnaden är ungefär 684 kg.
Renault Master Bus har endast ett litet övertag i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Mercedes EQS SUV är som en rullande lyxsvit på hjul — tyst, mjuk och full av futuristiska detaljer som får kompisarna att nicka godkännande. För den som vill ha eldrift utan att offra komfort eller premiumkänsla känns den som ett synnerligen vuxet val, med både närvaro och vardagsvänlighet i samma paket.
detaljerRenault Master-bussen känns som en kompromisslös proffsleverantör — robust byggd och smart organiserad för verkliga transportbehov. Den levererar daglig pålitlighet och praktisk komfort, och även om den knappast försöker vara sportslig så gör den jobbet med självsäker pondus, perfekt för den som vill ha funktion före flärd.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
1 280 300 - 2 858 600 kr
|
Pris
493 200 - 582 600 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
8,7 - 10,7 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
19,6 - 21,9 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
615 - 695 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
108,4 - 118 kWh
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
227 - 280 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
105 L
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Buss
|
|
Säten
4 - 5
|
Säten
6 - 9
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
4
|
|
Tjänstevikt
2 695 - 3 075 kg
|
Tjänstevikt
2 189 - 2 361 kg
|
|
Bagageutrymme
440 - 645 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
5 125 mm
|
Längd
5 075 - 5 575 mm
|
|
Bredd
1 959 - 2 034 mm
|
Bredd
2 070 mm
|
|
Höjd
1 718 - 1 721 mm
|
Höjd
2 290 - 2 486 mm
|
|
Max bagageutrymme
2 100 L
|
Max bagageutrymme
2 840 - 4 840 L
|
|
Lastkapacitet
425 - 570 kg
|
Lastkapacitet
939 - 1 254 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
Diesel
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatiserad manuell
|
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
360 - 658 hk
|
Effekt (hk)
135 - 180 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
4,4 - 6,8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
-
|
|
Maxhastighet
210 km/h
|
Maxhastighet
150 - 165 km/h
|
|
Vridmoment
568 - 950 Nm
|
Vridmoment
360 - 400 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
265 - 484 kW
|
Effekt (kW)
99 - 132 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
2 299 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2024
|
Modellår
2023
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
Mercedes-Benz
|
Märke
Renault
|