VS

Mercedes CLE Convertible vs McLaren Super Series Coupe jämförelse

Jämför prestanda (472 hk vs 750 hk), bagageutrymme och pris (717 300 kr vs 3 466 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Mercedes CLE Convertible eller McLaren Super Series Coupe.

Mercedes CLE Convertible vs McLaren Super Series Coupe: de viktigaste skillnaderna

Mercedes CLE Convertible

  • markant billigare
  • betydligt mer bränslesnål
  • markant större bagageutrymme
detaljer

McLaren Super Series Coupe

  • synbart mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • påtagligt lättare
detaljer

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

CLE Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Mercedes CLE Convertible är markant billigare – den börjar på 717 300 kr , medan McLaren Super Series Coupe kostar 3 466 400 kr . Skillnaden är ungefär 2 749 122 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Mercedes CLE Convertible klarar sig med 4,9 L/100km och är därmed betydligt snålare än McLaren Super Series Coupe, som drar 12,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 7,3 L/100km.

Super Series Coupe

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har McLaren Super Series Coupe synbart mer effekt750 hk mot 472 hk. Det motsvarar ungefär 278 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är McLaren Super Series Coupe klart snabbare – 2,8 s mot 4,4 s. Det är ungefär 1,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: McLaren Super Series Coupe drar påtagligt kraftigare med 800 Nm mot 560 Nm. Skillnaden är cirka 240 Nm.

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Mercedes CLE Convertible erbjuder fler sittplatser – 4 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är McLaren Super Series Coupe påtagligt lättare – 1 389 kg mot 1 925 kg. Skillnaden är omkring 536 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Mercedes CLE Convertible markant mer plats – 385 L mot 210 L. Skillnaden är omkring 175 L.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Mercedes CLE Convertible överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 717 300 kr
CLE Convertible

Mercedes CLE Convertible

  • Motortyp Bensin mildhybrid, Diesel mildhybrid
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) 193 - 472 hk
  • Förbrukning L/100 km 4,9 - 9,6 L/100km
Mercedes CLE Convertible
McLaren Super Series Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Mercedes CLE Convertible

Mercedes CLE Cabriolet är en elegant och välavvägd cabriolet som kombinerar Mercedes-lyx med en sportig framtoning — perfekt när du vill känna vinden i håret utan att ge upp komforten. Den levererar en självsäker körupplevelse och stil för den som vill ha en sofistikerad bil både till långresor och stadskörning, där takets öppning snabbt förändrar stämningen.

detaljer

McLaren Super Series Coupe

McLaren Super Series Coupé är en bil som förenar skulptural design med kompromisslös körglädje — ett statement för köparen som vill ha supersport på allvar men utan att förlora vardagsfiness. Den är lika bäst på slingriga vägar som på uppmärksamhet, så förbered dig på att både le bakom ratten och behöva svara på frågor från nyfikna grannar.

detaljer
Mercedes CLE Convertible
McLaren Super Series Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
717 300 - 1 472 400 kr
Pris
3 466 400 kr
Förbrukning L/100 km
4,9 - 9,6 L/100km
Förbrukning L/100 km
12,2 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
128 - 218 g/km
CO2
276 g/km
Tankvolym
66 L
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Cabriolet
Karosstyp
Coupé
Säten
4
Säten
2
Dörrar
2
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 925 - 2 110 kg
Tjänstevikt
1 389 kg
Bagageutrymme
375 - 385 L
Bagageutrymme
210 L
Längd
4 850 - 4 853 mm
Längd
-
Bredd
1 861 mm
Bredd
2 161 mm
Höjd
1 424 - 1 435 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
380 - 435 kg
Lastkapacitet
-

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin mildhybrid, Diesel mildhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
193 - 472 hk
Effekt (hk)
750 hk
Acceleration 0-100 km/h
4,4 - 9,5 s
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
Maxhastighet
220 - 250 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
250 - 560 Nm
Vridmoment
800 Nm
Antal cylindrar
4 - 6
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
142 - 347 kW
Effekt (kW)
552 kW
Motorvolym
1 993 - 2 999 cm3
Motorvolym
3 994 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2023
CO2-effektivitetsklass
G, E, F, D
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Mercedes-Benz
Märke
McLaren
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.