VS

Maserati Levante vs Porsche 911 Convertible jämförelse

Jämför prestanda (430 hk vs 711 hk), bagageutrymme och pris (1 265 600 kr vs 1 860 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Maserati Levante eller Porsche 911 Convertible.

Maserati Levante vs Porsche 911 Convertible: de viktigaste skillnaderna

Maserati Levante

5 (4 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • minimalt mer bränslesnål
  • märkbart större bagageutrymme
detaljer

Porsche 911 Convertible

  • tydligt mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • tydligt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Levante

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Maserati Levante är markant billigare – den börjar på 1 265 600 kr , medan Porsche 911 Convertible kostar 1 860 300 kr . Skillnaden är ungefär 594 740 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Maserati Levante klarar sig med 9,7 L/100km och är därmed minimalt snålare än Porsche 911 Convertible, som drar 10,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,8 L/100km.

911 Convertible

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Porsche 911 Convertible tydligt mer effekt711 hk mot 430 hk. Det motsvarar ungefär 281 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Porsche 911 Convertible klart snabbare – 2,6 s mot 5,2 s. Det är ungefär 2,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Porsche 911 Convertible drar märkbart kraftigare med 800 Nm mot 580 Nm. Skillnaden är cirka 220 Nm.

Levante

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Maserati Levante erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Porsche 911 Convertible tydligt lättare – 1 572 kg mot 2 165 kg. Skillnaden är omkring 593 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Maserati Levante märkbart mer plats – 580 L mot 373 L. Skillnaden är omkring 207 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Maserati Levante betydligt bättre – 615 kg mot 345 kg. Skillnaden är ungefär 270 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Porsche 911 Convertible dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 1 860 300 kr
911 Convertible

Porsche 911 Convertible

  • Motortyp : Bensin, Fullhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 394 - 711 hk
  • Förbrukning L/100 km : 10,5 - 13,7 L/100km
Maserati Levante
Porsche 911 Convertible

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Maserati Levante

Maserati Levante är en italiensk SUV som smyger fram med opera i avgassystemet och en design som vänder varenda blick på gatan. Inuti möter du lyxiga material och sportig cockpitkänsla — perfekt för dig som vill ha temperament och prestige, men räkna med att passion kostar lite extra i vardagslivet.

detaljer

Porsche 911 Convertible

Porsche 911 Cabriolet är sportbilen som låter dig kombinera öppet tak med ren körupplevelse — varje sväng kommer med ett gratis leende på läpparna. Den trivs lika bra på kustvägar som i stadspuls, levererar kompromisslös körglädje och en aura som får grannarna att titta två gånger.

detaljer
Maserati Levante
Porsche 911 Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris
1 265 600 - 1 696 000 kr
Pris
1 860 300 - 3 295 400 kr
Förbrukning L/100 km
9,7 - 12,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
10,5 - 13,7 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
221 - 273 g/km
CO2
237 - 310 g/km
Tankvolym
80 L
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Cabriolet
Säten
5
Säten
2 - 4
Dörrar
4
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 165 - 2 184 kg
Tjänstevikt
1 572 - 1 900 kg
Bagageutrymme
580 L
Bagageutrymme
163 - 373 L
Längd
5 005 mm
Längd
-
Bredd
1 981 mm
Bredd
1 852 - 1 900 mm
Höjd
1 693 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
316 - 615 kg
Lastkapacitet
195 - 345 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid, Bensin
Motortyp
Bensin, Fullhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
330 - 430 hk
Effekt (hk)
394 - 711 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 6 s
Acceleration 0-100 km/h
2,6 - 4,7 s
Maxhastighet
245 - 264 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
450 - 580 Nm
Vridmoment
450 - 800 Nm
Antal cylindrar
4 - 6
Antal cylindrar
6
Effekt (kW)
243 - 316 kW
Effekt (kW)
290 - 523 kW
Motorvolym
1 995 - 2 979 cm3
Motorvolym
2 981 - 3 996 cm3

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2 024 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Maserati
Märke
Porsche
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.