VS

Maserati Levante vs Hongqi H9 jämförelse

Jämför prestanda (430 hk vs 245 hk), bagageutrymme och pris (1 265 600 kr vs 808 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Maserati Levante eller Hongqi H9.

Maserati Levante vs Hongqi H9: de viktigaste skillnaderna

Maserati Levante

5 (4 Recensioner)
betygsätt
  • markant mer effekt
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • klart större bagageutrymme
detaljer

Hongqi H9

  • betydligt billigare
  • knappt mer bränslesnål
  • i liten grad lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Levante

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Hongqi H9 är betydligt billigare – den börjar på 808 800 kr , medan Maserati Levante kostar 1 265 600 kr . Skillnaden är ungefär 456 789 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Hongqi H9 klarar sig med 9,6 L/100km och är därmed knappt snålare än Maserati Levante, som drar 9,7 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,1 L/100km.

H9

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Maserati Levante markant mer effekt430 hk mot 245 hk. Det motsvarar ungefär 185 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Maserati Levante avsevärt snabbare – 5,2 s mot 7,8 s. Det är ungefär 2,6 s snabbare.

När det gäller toppfart är Maserati Levante lite snabbare – den når 264 km/h, medan Hongqi H9 stannar vid 230 km/h. Skillnaden är omkring 34 km/h.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Maserati Levante drar påtagligt kraftigare med 580 Nm mot 380 Nm. Skillnaden är cirka 200 Nm.

Levante

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Hongqi H9 i liten grad lättare – 1 875 kg mot 2 165 kg. Skillnaden är omkring 290 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Maserati Levante klart mer plats – 580 L mot 0 L. Skillnaden är omkring 580 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Maserati Levante tydligt bättre – 615 kg mot 450 kg. Skillnaden är ungefär 165 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Maserati Levante ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 1 265 600 kr
Levante

Maserati Levante

  • Motortyp : Bensin Mildhybrid, Bensin
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 330 - 430 hk
  • Förbrukning L/100 km : 9,7 - 12,1 L/100km
Maserati Levante
Hongqi H9

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Maserati Levante

Maserati Levante är en italiensk SUV som smyger fram med opera i avgassystemet och en design som vänder varenda blick på gatan. Inuti möter du lyxiga material och sportig cockpitkänsla — perfekt för dig som vill ha temperament och prestige, men räkna med att passion kostar lite extra i vardagslivet.

detaljer

Hongqi H9

Hongqi H9 är en kinesisk lyxlimousine som skickligt kombinerar teatralisk design med ett inre som andas silkig komfort och modern högteknologi. För köparen som vill ha maximal uppmärksamhet utan att hosta upp europeiska prislappen är den ett frestande alternativ — lite fåfäng men med substans under ytan.

detaljer
Maserati Levante
Hongqi H9

Kostnader och förbrukning

Pris
1 265 600 - 1 696 000 kr
Pris
808 800 kr
Förbrukning L/100 km
9,7 - 12,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
9,6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
221 - 273 g/km
CO2
220 g/km
Tankvolym
80 L
Tankvolym
62 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Sedan
Säten
5
Säten
5
Dörrar
4
Dörrar
4
Tjänstevikt
2 165 - 2 184 kg
Tjänstevikt
1 875 kg
Bagageutrymme
580 L
Bagageutrymme
0 L
Längd
5 005 mm
Längd
5 137 mm
Bredd
1 981 mm
Bredd
1 904 mm
Höjd
1 693 mm
Höjd
1 493 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
316 - 615 kg
Lastkapacitet
450 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid, Bensin
Motortyp
Bensin Mildhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
330 - 430 hk
Effekt (hk)
245 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 6 s
Acceleration 0-100 km/h
7,8 s
Maxhastighet
245 - 264 km/h
Maxhastighet
230 km/h
Vridmoment
450 - 580 Nm
Vridmoment
380 Nm
Antal cylindrar
4 - 6
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
243 - 316 kW
Effekt (kW)
180 kW
Motorvolym
1 995 - 2 979 cm3
Motorvolym
1 989 cm3

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Maserati
Märke
Hongqi
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.