VS

Hyundai Santa Fe vs Lynk & Co 01 jämförelse

Jämför prestanda (288 hk vs 280 hk), bagageutrymme och pris (697 300 kr vs 496 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Santa Fe eller Lynk & Co 01.

Hyundai Santa Fe vs Lynk & Co 01: de viktigaste skillnaderna

Hyundai Santa Fe

4,7 (1 Recensioner)
betygsätt
  • minimalt mer effekt
  • lätt lättare
  • synbart större bagageutrymme
detaljer

Lynk & Co 01

4,8 (4 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • avsevärt mer bränslesnål
  • tydligt längre elräckvidd
  • lätt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Santa Fe

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Lynk & Co 01 är klart billigare – den börjar på 496 800 kr , medan Hyundai Santa Fe kostar 697 300 kr . Skillnaden är ungefär 200 531 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Lynk & Co 01 klarar sig med 0,9 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Hyundai Santa Fe, som drar 3,8 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,9 L/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Lynk & Co 01 tydligt bättre: den klarar upp till 75 km, ungefär 21 km mer än Hyundai Santa Fe.

01

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Hyundai Santa Fe minimalt mer effekt288 hk mot 280 hk. Det motsvarar ungefär 8 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Lynk & Co 01 lätt snabbare – 7,7 s mot 8 s. Det är ungefär 0,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Lynk & Co 01 drar tydligt kraftigare med 535 Nm mot 380 Nm. Skillnaden är cirka 155 Nm.

Santa Fe

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Hyundai Santa Fe erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Hyundai Santa Fe lätt lättare – 1 920 kg mot 1 935 kg. Skillnaden är omkring 15 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Hyundai Santa Fe synbart mer plats – 704 L mot 466 L. Skillnaden är omkring 238 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Hyundai Santa Fe tydligt bättre – 665 kg mot 415 kg. Skillnaden är ungefär 250 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Lynk & Co 01 överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 496 800 kr
01

Lynk & Co 01

  • Motortyp : Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 280 hk
  • Förbrukning L/100 km : 0,9 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 75 km
Hyundai Santa Fe
Lynk & Co 01

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe är en rymlig och välutrustad suv som kombinerar komfort med vardagspraktik, perfekt för familjer som vill ha säkerhet och stil utan krångel. Den känns vuxen på vägen, har smarta lösningar för last och passagerare och bjuder på mer vardagsglädje än man skulle vänta för pengarna.

detaljer

Lynk & Co 01

Lynk & Co 01 är en självsäker crossover som kombinerar ungdomlig design med en appstyrd ägarmodell — perfekt för den som vill ha enkelhet och stil utan onödigt krångel. På vägen känns den avslappnad men bestämd, en bil som vågar synas och göra vardagskörningen lite roligare.

detaljer
Hyundai Santa Fe
Lynk & Co 01

Kostnader och förbrukning

Pris
697 300 - 789 800 kr
Pris
496 800 - 543 000 kr
Förbrukning L/100 km
3,8 - 7,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
0,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
54 km
Elektrisk räckvidd
75 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
90 - 162 g/km
CO2
20 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5 - 7
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 920 - 2 165 kg
Tjänstevikt
1 935 kg
Bagageutrymme
621 - 704 L
Bagageutrymme
466 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 900 mm
Bredd
1 860 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
560 - 665 kg
Lastkapacitet
415 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
239 - 288 hk
Effekt (hk)
280 hk
Acceleration 0-100 km/h
8 - 9,2 s
Acceleration 0-100 km/h
7,7 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
380 Nm
Vridmoment
535 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
176 - 212 kW
Effekt (kW)
206 kW
Motorvolym
1 598 cm3
Motorvolym
1 499 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
E, F, B
CO2-effektivitetsklass
B
Märke
Hyundai
Märke
Lynk & Co
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.