Jämför prestanda (204 hk vs 102 hk), bagageutrymme och pris (807 700 kr vs 230 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Nexo eller Renault Express.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Renault Express är markant billigare – den börjar på 230 900 kr , medan Hyundai Nexo kostar 807 700 kr . Skillnaden är ungefär 576 807 kr.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Hyundai Nexo avsevärt mer effekt – 204 hk mot 102 hk. Det motsvarar ungefär 102 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Hyundai Nexo klart snabbare – 7,8 s mot 11,9 s. Det är ungefär 4,1 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Hyundai Nexo drar påtagligt kraftigare med 350 Nm mot 240 Nm. Skillnaden är cirka 110 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Hyundai Nexo erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.
När det gäller tjänstevikt är Renault Express klart lättare – 1 296 kg mot 1 955 kg. Skillnaden är omkring 659 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Renault Express synbart bättre – 700 kg mot 485 kg. Skillnaden är ungefär 215 kg.
Hyundai Nexo vinner knappt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Hyundai Nexo visar att vätgas kan vara både praktiskt och framtidsfräscht, med tyst gång och en kapacitet som tar dig längre än många tror. För den som vill vara miljösmart utan att ge upp vardagskomfort eller stil är Nexo ett charmigt och tryggt val — bonuspoäng för att den smälter in som vilken bil som helst på parkeringsplatsen.
detaljerRenault Express är en pragmatisk liten lastbil som kombinerar smarta förvaringslösningar med enkel och bekväm vardagskörning — perfekt för småföretagaren eller hemmafixaren som vill ha maximal nytta utan krångel. Den är ingen skönhetstävling-vinnare, men väl genomtänkt och pålitlig när jobbet väl ska göras.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
807 700 - 896 100 kr
|
Pris
230 900 - 262 500 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
4,6 - 6,6 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
121 - 149 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
50 L
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Lastbil
|
|
Säten
5
|
Säten
2
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
4
|
|
Tjänstevikt
1 955 kg
|
Tjänstevikt
1 296 - 1 390 kg
|
|
Bagageutrymme
510 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
4 393 mm
|
|
Bredd
1 865 mm
|
Bredd
1 775 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
1 811 mm
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
3 300 L
|
|
Lastkapacitet
485 kg
|
Lastkapacitet
575 - 700 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Vätgas
|
Motortyp
Diesel, Bensin
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Manuel
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
204 hk
|
Effekt (hk)
75 - 102 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,8 - 8,1 s
|
Acceleration 0-100 km/h
11,9 - 16,3 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
100 - 167 km/h
|
|
Vridmoment
350 Nm
|
Vridmoment
200 - 240 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
150 kW
|
Effekt (kW)
55 - 75 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
1 332 - 1 461 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2021
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
D, E
|
|
Märke
Hyundai
|
Märke
Renault
|