VS

Ford Mustang Convertible vs Maxus Deliver 7 jämförelse

Jämför prestanda (446 hk vs 204 hk), bagageutrymme och pris (767 200 kr vs 412 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Ford Mustang Convertible eller Maxus Deliver 7.

Ford Mustang Convertible vs Maxus Deliver 7: de viktigaste skillnaderna

Ford Mustang Convertible

  • avsevärt mer effekt
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
  • märkbart lättare
detaljer

Maxus Deliver 7

  • markant billigare
  • avsevärt mer bränslesnål
detaljer

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Mustang Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Maxus Deliver 7 är markant billigare – den börjar på 412 400 kr , medan Ford Mustang Convertible kostar 767 200 kr . Skillnaden är ungefär 354 865 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Maxus Deliver 7 klarar sig med 8 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Ford Mustang Convertible, som drar 12,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 4,3 L/100km.

Deliver 7

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Ford Mustang Convertible avsevärt mer effekt446 hk mot 204 hk. Det motsvarar ungefär 242 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Ford Mustang Convertible betydligt snabbare – 5 s mot 11,4 s. Det är ungefär 6,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ford Mustang Convertible drar tydligt kraftigare med 540 Nm mot 375 Nm. Skillnaden är cirka 165 Nm.

Mustang Convertible

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Ford Mustang Convertible erbjuder fler sittplatser – 4 mot 3.

När det gäller tjänstevikt är Ford Mustang Convertible märkbart lättare – 1 876 kg mot 2 360 kg. Skillnaden är omkring 484 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Maxus Deliver 7 markant bättre – 1 140 kg mot 324 kg. Skillnaden är ungefär 816 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Ford Mustang Convertible ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 767 200 kr
Mustang Convertible

Ford Mustang Convertible

  • Motortyp Bensin
  • Växellåda Manuell, Automatisk
  • Drivtyp Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) 446 hk
  • Förbrukning L/100 km 12,3 - 12,4 L/100km
Ford Mustang Convertible
Maxus Deliver 7

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Ford Mustang Convertible

Ford Mustang Cabriolet är en ikonisk muskelbil som klär av sig när solen visar sig, med ett huvudvridande utseende och ett ljud som lovar dramatik. Den är rolig att köra och gör varje rödljus till en mini-höjdare — perfekt för den som vill ha både närvaro och ren körglädje.

detaljer

Maxus Deliver 7

Maxus Deliver 7 är en praktisk och rymlig transportbil som känns modern och välplanerad för företagskunder som vill ha mycket lastutrymme utan krångel. Den är lätt att köra, billig i drift och visar att Maxus menar allvar med att ge konkurrenterna ordentligt att tänka på — plus att den bär upp vardagslogistiken utan att göra sig till.

detaljer
Ford Mustang Convertible
Maxus Deliver 7

Kostnader och förbrukning

Pris
767 200 - 807 700 kr
Pris
412 400 - 673 600 kr
Förbrukning L/100 km
12,3 - 12,4 L/100km
Förbrukning L/100 km
8 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
26,9 - 28,2 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
310 - 370 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
280 - 282 g/km
CO2
0 - 211 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Cabriolet
Karosstyp
Skåpbil
Säten
4
Säten
3
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 876 kg
Tjänstevikt
2 360 - 2 520 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
-
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 916 mm
Bredd
2 030 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
319 - 324 kg
Lastkapacitet
980 - 1 140 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
El, Diesel
Växellåda
Manuell, Automatisk
Växellåda
Automatisk, Manuell
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Manuell växellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
446 hk
Effekt (hk)
148 - 204 hk
Acceleration 0-100 km/h
5 - 5,4 s
Acceleration 0-100 km/h
11,4 - 11,6 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
540 Nm
Vridmoment
330 - 375 Nm
Antal cylindrar
8
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
328 kW
Effekt (kW)
108 - 150 kW
Motorvolym
5 038 cm3
Motorvolym
1 996 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2 024 - 2 025
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
A, G
Märke
Ford
Märke
Maxus
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.