VS

BMW 8 Series Convertible vs Chevrolet Corvette Coupe jämförelse

Jämför prestanda (625 hk vs 680 hk), bagageutrymme och pris (1 340 300 kr vs 1 246 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 8 Series Convertible eller Chevrolet Corvette Coupe.

BMW 8 Series Convertible vs Chevrolet Corvette Coupe: de viktigaste skillnaderna

BMW 8 Series Convertible

  • betydligt mer bränslesnål
detaljer

Chevrolet Corvette Coupe

  • knappt billigare
  • minimalt mer effekt
  • synbart snabbare 0–100 km/h
  • något lättare
  • lätt större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

8 Series Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Chevrolet Corvette Coupe är knappt billigare – den börjar på 1 246 700 kr , medan BMW 8 Series Convertible kostar 1 340 300 kr . Skillnaden är ungefär 93 593 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW 8 Series Convertible klarar sig med 6,9 L/100km och är därmed betydligt snålare än Chevrolet Corvette Coupe, som drar 12,6 L/100km. Skillnaden är ungefär 5,7 L/100km.

Corvette Coupe

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Chevrolet Corvette Coupe minimalt mer effekt680 hk mot 625 hk. Det motsvarar ungefär 55 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Chevrolet Corvette Coupe synbart snabbare – 2,7 s mot 3,3 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Chevrolet Corvette Coupe drar minimalt kraftigare med 806 Nm mot 750 Nm. Skillnaden är cirka 56 Nm.

8 Series Convertible

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: BMW 8 Series Convertible erbjuder fler sittplatser – 4 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Chevrolet Corvette Coupe något lättare – 1 730 kg mot 1 915 kg. Skillnaden är omkring 185 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Chevrolet Corvette Coupe lätt mer plats – 357 L mot 350 L. Skillnaden är omkring 7 L.

När det gäller lastkapacitet presterar BMW 8 Series Convertible markant bättre – 425 kg mot 250 kg. Skillnaden är ungefär 175 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW 8 Series Convertible överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 1 340 300 kr
8 Series Convertible

BMW 8 Series Convertible

  • Motortyp : Diesel Mildhybrid, Bensin
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 333 - 625 hk
  • Förbrukning L/100 km : 6,9 - 11,2 L/100km
BMW 8 Series Convertible
Chevrolet Corvette Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW 8 Series Convertible

BMW 8‑serie Cabriolet är en graciös grand tourer som parar klassisk lyx med en stark närvaro på vägen. Vill du ha en cabriolet som både ser fantastisk ut parkerad och belönar varje kurva med självsäker körglädje, då är detta en modell att provköra.

detaljer

Chevrolet Corvette Coupe

Corvetten är en muskulös coupé som vrålar amerikansk tradition med en design som får folk att vända sig om på parkeringen. Bakom ratten är den lika bestämd som vacker — en bil för den som vill ha körglädje utan ursäkter, och som gärna får lite avundsjuka på köpet.

detaljer
BMW 8 Series Convertible
Chevrolet Corvette Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
1 340 300 - 2 234 700 kr
Pris
1 246 700 - 2 106 400 kr
Förbrukning L/100 km
6,9 - 11,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
12,6 - 16,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
180 - 255 g/km
CO2
289 - 377 g/km
Tankvolym
66 - 68 L
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Cabriolet
Karosstyp
Coupé
Säten
4
Säten
2
Dörrar
2
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 915 - 2 125 kg
Tjänstevikt
1 730 - 1 907 kg
Bagageutrymme
350 L
Bagageutrymme
355 - 357 L
Längd
4 851 - 4 867 mm
Längd
-
Bredd
1 902 - 1 907 mm
Bredd
1 934 - 2 025 mm
Höjd
1 345 - 1 353 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
340 - 425 kg
Lastkapacitet
193 - 250 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin
Motortyp
Fullhybrid, Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
333 - 625 hk
Effekt (hk)
482 - 680 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,3 - 5,5 s
Acceleration 0-100 km/h
2,7 - 3,5 s
Maxhastighet
250 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
500 - 750 Nm
Vridmoment
613 - 806 Nm
Antal cylindrar
6 - 8
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
245 - 460 kW
Effekt (kW)
354 - 475 kW
Motorvolym
2 993 - 4 395 cm3
Motorvolym
5 460 - 6 162 cm3

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
BMW
Märke
Chevrolet
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.