VS

BMW 7 Series vs Maserati MCPURA Coupe jämförelse

Jämför prestanda (571 hk vs 630 hk), bagageutrymme och pris (1 385 400 kr vs 2 830 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 7 Series eller Maserati MCPURA Coupe.

BMW 7 Series vs Maserati MCPURA Coupe: de viktigaste skillnaderna

BMW 7 Series

  • klart billigare
  • klart mer bränslesnål
  • klart större bagageutrymme
detaljer

Maserati MCPURA Coupe

  • nästan omärkbart mer effekt
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • klart lättare
detaljer

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

7 Series

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

BMW 7 Series är klart billigare – den börjar på 1 385 400 kr , medan Maserati MCPURA Coupe kostar 2 830 900 kr . Skillnaden är ungefär 1 445 483 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW 7 Series klarar sig med 3,3 L/100km och är därmed klart snålare än Maserati MCPURA Coupe, som drar 11,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 8,2 L/100km.

MCPURA Coupe

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Maserati MCPURA Coupe nästan omärkbart mer effekt630 hk mot 571 hk. Det motsvarar ungefär 59 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Maserati MCPURA Coupe avsevärt snabbare – 2,9 s mot 4,3 s. Det är ungefär 1,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW 7 Series drar knappt kraftigare med 800 Nm mot 730 Nm. Skillnaden är cirka 70 Nm.

7 Series

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: BMW 7 Series erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Maserati MCPURA Coupe klart lättare – 1 469 kg mot 2 255 kg. Skillnaden är omkring 786 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW 7 Series klart mer plats – 540 L mot 100 L. Skillnaden är omkring 440 L.

När det gäller lastkapacitet presterar BMW 7 Series betydligt bättre – 665 kg mot 321 kg. Skillnaden är ungefär 344 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW 7 Series överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 1 385 400 kr
7 Series

BMW 7 Series

  • Motortyp Diesel mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) 300 - 571 hk
  • Förbrukning L/100 km 3,3 - 6,1 L/100km
  • Elektrisk räckvidd 80 km
BMW 7 Series
Maserati MCPURA Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW 7 Series

BMW 7-serien är BMW:s flaggskepp på hjul — en diskret men självsäker lyxbil som rullar in med pondus och omsluter passagerarna i komfort. För den som vill resa med stil och uppskattar modern finess är det ett lockande val, särskilt om du gillar att göra entré utan att behöva säga ett ord.

detaljer

Maserati MCPURA Coupe

Det första som slår en med Maserati MCPURA Coupé är dess sceniska närvaro — en smäcker, dramatisk silhuett som andas italiensk passion och får grannar att titta två gånger. På vägen levererar den en lika temperamentfull karaktär som utseende, perfekt för den som vill ha ren körglädje och lite extra attityd i garaget.

detaljer
BMW 7 Series
Maserati MCPURA Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
1 385 400 - 1 735 500 kr
Pris
2 830 900 kr
Förbrukning L/100 km
3,3 - 6,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
11,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
80 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
74 - 160 g/km
CO2
261 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Sedan
Karosstyp
Coupé
Säten
5
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 255 - 2 525 kg
Tjänstevikt
1 469 kg
Bagageutrymme
525 - 540 L
Bagageutrymme
100 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 950 mm
Bredd
1 965 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
605 - 665 kg
Lastkapacitet
321 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
300 - 571 hk
Effekt (hk)
630 hk
Acceleration 0-100 km/h
4,3 - 5,8 s
Acceleration 0-100 km/h
2,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
670 - 800 Nm
Vridmoment
730 Nm
Antal cylindrar
6
Antal cylindrar
6
Effekt (kW)
220 - 420 kW
Effekt (kW)
463 kW
Motorvolym
2 993 - 2 998 cm3
Motorvolym
3 000 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
F, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
BMW
Märke
Maserati
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.