VS

BMW 5 Series Touring vs Ferrari SF90 Coupe jämförelse

Jämför prestanda (727 hk vs 1 000 hk), bagageutrymme och pris (708 300 kr vs 5 084 000 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 5 Series Touring eller Ferrari SF90 Coupe.

BMW 5 Series Touring vs Ferrari SF90 Coupe: de viktigaste skillnaderna

BMW 5 Series Touring

  • klart billigare
  • avsevärt mer bränslesnål
  • avsevärt längre elräckvidd
  • betydligt större bagageutrymme
detaljer

Ferrari SF90 Coupe

  • tydligt mer effekt
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • något lättare
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

5 Series Touring

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

BMW 5 Series Touring är klart billigare – den börjar på 708 300 kr , medan Ferrari SF90 Coupe kostar 5 084 000 kr . Skillnaden är ungefär 4 375 735 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW 5 Series Touring klarar sig med 2,3 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Ferrari SF90 Coupe, som drar 6,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 4,2 L/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar BMW 5 Series Touring avsevärt bättre: den klarar upp till 98 km, ungefär 73 km mer än Ferrari SF90 Coupe.

5 Series Touring

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Ferrari SF90 Coupe tydligt mer effekt1 000 hk mot 727 hk. Det motsvarar ungefär 273 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Ferrari SF90 Coupe avsevärt snabbare – 2,5 s mot 3,6 s. Det är ungefär 1,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ferrari SF90 Coupe drar minimalt kraftigare med 1 066 Nm mot 1 000 Nm. Skillnaden är cirka 66 Nm.

5 Series Touring

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: BMW 5 Series Touring erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Ferrari SF90 Coupe något lättare – 1 645 kg mot 1 850 kg. Skillnaden är omkring 205 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW 5 Series Touring betydligt mer plats – 570 L mot 74 L. Skillnaden är omkring 496 L.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW 5 Series Touring dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 708 300 kr
5 Series Touring

BMW 5 Series Touring

  • Motortyp : Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 197 - 727 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,3 - 6,1 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 65 - 98 km
BMW 5 Series Touring
Ferrari SF90 Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW 5 Series Touring

BMW 5-serie Touring bygger elegant kombi-stil med en självklar närvaro på vägen, perfekt för den som vill ha både körglädje och vardagspraktik. Interiören andas premium utan överdrift och lastutrymmet är generöst nog för både weekendresor och barnvagnar — en trygg och lite kaxig följeslagare för familjen som gillar att köra.

detaljer

Ferrari SF90 Coupe

Ferrari SF90 Coupé känns som en banbil i fin kostym — den attackerar kurvor med kirurgisk precision samtidigt som hybridtekniken gör den märkbart mer användbar i vardagen. För den som vill ha en superbil som både väcker avund och tänder leendet vid varje gaspådrag är SF90 svårt att motstå.

detaljer
BMW 5 Series Touring
Ferrari SF90 Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
708 300 - 1 700 800 kr
Pris
5 084 000 kr
Förbrukning L/100 km
2,3 - 6,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
6,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
65 - 98 km
Elektrisk räckvidd
25 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
53 - 157 g/km
CO2
169 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
68 L

Mått och kaross

Karosstyp
Kombi
Karosstyp
Coupé
Säten
5
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
2
Tjänstevikt
1 850 - 2 550 kg
Tjänstevikt
1 645 kg
Bagageutrymme
500 - 570 L
Bagageutrymme
74 L
Längd
-
Längd
4 704 mm
Bredd
1 900 - 1 970 mm
Bredd
1 973 mm
Höjd
-
Höjd
1 186 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
500 - 620 kg
Lastkapacitet
-

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
197 - 727 hk
Effekt (hk)
1 000 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,6 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
2,5 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
340 km/h
Vridmoment
330 - 1 000 Nm
Vridmoment
1 066 Nm
Antal cylindrar
4 - 8
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
145 - 535 kW
Effekt (kW)
735 kW
Motorvolym
1 995 - 4 395 cm3
Motorvolym
3 990 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 026
Modellår
2020
CO2-effektivitetsklass
E, F, B, C
CO2-effektivitetsklass
F
Märke
BMW
Märke
Ferrari
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.