VS

Aston Martin Vantage vs McLaren Super Series Coupe jämförelse

Jämför prestanda (680 hk vs 750 hk), bagageutrymme och pris (2 264 700 kr vs 3 466 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Aston Martin Vantage eller McLaren Super Series Coupe.

Aston Martin Vantage vs McLaren Super Series Coupe: de viktigaste skillnaderna

Aston Martin Vantage

  • avsevärt billigare
  • minimalt mer bränslesnål
  • en aning större bagageutrymme
detaljer

McLaren Super Series Coupe

  • minimalt mer effekt
  • synbart snabbare 0–100 km/h
  • synbart lättare
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Vantage

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Aston Martin Vantage är avsevärt billigare – den börjar på 2 264 700 kr , medan McLaren Super Series Coupe kostar 3 466 400 kr . Skillnaden är ungefär 1 201 681 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Aston Martin Vantage klarar sig med 12,1 L/100km och är därmed minimalt snålare än McLaren Super Series Coupe, som drar 12,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,1 L/100km.

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har McLaren Super Series Coupe minimalt mer effekt750 hk mot 680 hk. Det motsvarar ungefär 70 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är McLaren Super Series Coupe synbart snabbare – 2,8 s mot 3,5 s. Det är ungefär 0,7 s snabbare.

Vridmomentet är identiskt – 800 Nm.

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 2 personer.

När det gäller tjänstevikt är McLaren Super Series Coupe synbart lättare – 1 389 kg mot 1 745 kg. Skillnaden är omkring 356 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Aston Martin Vantage en aning mer plats – 235 L mot 210 L. Skillnaden är omkring 25 L.

Vem vinner racet i dataanalysen?

McLaren Super Series Coupe ligger precis före i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

3 466 386 kr
default

McLaren Super Series Coupe

  • Motortyp : Bensin
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 750 hk
  • Förbrukning L/100 km : 12,2 L/100km
Aston Martin Vantage
McLaren Super Series Coupe

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Aston Martin Vantage

Aston Martin Vantage fångar blickarna med sin skulpturala kaross och känns som en brittisk gentleman som tagit på sig racingskorna. För köparen som vill ha både status och en engagerande körupplevelse levererar den med självsäkerhet — och ljudbilden får alltid sista ordet.

detaljer

McLaren Super Series Coupe

McLaren Super Series Coupé är en bil som förenar skulptural design med kompromisslös körglädje — ett statement för köparen som vill ha supersport på allvar men utan att förlora vardagsfiness. Den är lika bäst på slingriga vägar som på uppmärksamhet, så förbered dig på att både le bakom ratten och behöva svara på frågor från nyfikna grannar.

detaljer
Aston Martin Vantage
McLaren Super Series Coupe

Kostnader och förbrukning

Pris
2 264 700 - 3 073 500 kr
Pris
3 466 400 kr
Förbrukning L/100 km
12,1 - 12,3 L/100km
Förbrukning L/100 km
12,2 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
274 - 279 g/km
CO2
276 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Coupé, Roadster
Karosstyp
Coupé
Säten
2
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 745 - 1 805 kg
Tjänstevikt
1 389 kg
Bagageutrymme
235 L
Bagageutrymme
210 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 980 mm
Bredd
2 161 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
-
Lastkapacitet
-

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
665 - 680 hk
Effekt (hk)
750 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,5 - 3,6 s
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
800 Nm
Vridmoment
800 Nm
Antal cylindrar
8
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
489 - 500 kW
Effekt (kW)
552 kW
Motorvolym
3 982 cm3
Motorvolym
3 994 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2023
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Aston Martin
Märke
McLaren
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.