VS

Abarth 500 595 695 vs SsangYong Korando jämförelse

Jämför prestanda (155 hk vs 190 hk), bagageutrymme och pris (439 000 kr vs 363 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Abarth 500 595 695 eller SsangYong Korando.

Abarth 500 595 695 vs SsangYong Korando: de viktigaste skillnaderna

Abarth 500 595 695

4,1 (1 Recensioner)
betygsätt
  • synbart snabbare 0–100 km/h
  • lätt lättare
detaljer

SsangYong Korando

4,4 (1 Recensioner)
betygsätt
  • synbart billigare
  • något mer effekt
  • nästan omärkbart mer energieffektiv
  • tydligt längre elräckvidd
  • betydligt större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

500 595 695

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

SsangYong Korando är synbart billigare – den börjar på 363 900 kr , medan Abarth 500 595 695 kostar 439 000 kr . Skillnaden är ungefär 75 105 kr.

När det gäller elförbrukning har SsangYong Korando fördelen: med 16,8 kWh/100km är den nästan omärkbart effektivare än Abarth 500 595 695, som drar 17,1 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 0,3 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar SsangYong Korando tydligt bättre: den klarar upp till 339 km, ungefär 74 km mer än Abarth 500 595 695.

Korando

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har SsangYong Korando något mer effekt190 hk mot 155 hk. Det motsvarar ungefär 35 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Abarth 500 595 695 synbart snabbare – 7 s mot 8,4 s. Det är ungefär 1,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: SsangYong Korando drar synbart kraftigare med 360 Nm mot 235 Nm. Skillnaden är cirka 125 Nm.

500 595 695

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: SsangYong Korando erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Abarth 500 595 695 lätt lättare – 1 410 kg mot 1 517 kg. Skillnaden är omkring 107 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder SsangYong Korando betydligt mer plats – 551 L mot 185 L. Skillnaden är omkring 366 L.

När det gäller lastkapacitet presterar SsangYong Korando något bättre – 463 kg mot 385 kg. Skillnaden är ungefär 78 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

SsangYong Korando är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 363 900 kr
Korando

SsangYong Korando

  • Motortyp Bensin, El
  • Växellåda Manuell, Automatisk
  • Drivtyp Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) 163 - 190 hk
  • Förbrukning L/100 km 7,5 - 8,6 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km 16,8 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd 339 km
Abarth 500 595 695
SsangYong Korando

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Abarth 500 595 695

Abarth 500/595/695 är små, temperamentfulla italienare som levererar oanad körglädje i kompakt paket — lika delar charm, ljud och skarp fingertoppskänsla. För köparen som vill ha en stadsbil med sportig attityd är de svåra att motstå; de får garanterat folk att vända sig om.

detaljer

SsangYong Korando

Korando känns som ett smart val för den som vill ha en rymlig och robust SUV utan att tömma spargrisen. Med stilren design, praktiska lösningar och en avslappnad attityd är den en pålitlig vardagskompanjon — charmig utan att försöka vara något den inte är.

detaljer
Abarth 500 595 695
SsangYong Korando

Kostnader och förbrukning

Pris
439 000 - 519 800 kr
Pris
363 900 - 566 100 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
7,5 - 8,6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
17,1 - 18,8 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
16,8 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
242 - 265 km
Elektrisk räckvidd
339 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 - 197 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
50 L

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
4
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 410 - 1 435 kg
Tjänstevikt
1 517 - 1 840 kg
Bagageutrymme
185 L
Bagageutrymme
551 L
Längd
-
Längd
4 450 - 4 465 mm
Bredd
1 682 mm
Bredd
1 870 mm
Höjd
-
Höjd
1 620 - 1 645 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 248 L
Lastkapacitet
370 - 385 kg
Lastkapacitet
410 - 463 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Bensin, El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuell, Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
155 hk
Effekt (hk)
163 - 190 hk
Acceleration 0-100 km/h
7 s
Acceleration 0-100 km/h
8,4 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
156 - 191 km/h
Vridmoment
235 Nm
Vridmoment
260 - 360 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
114 kW
Effekt (kW)
120 - 140 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
1 497 cm3

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2 021 - 2 023
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
F, G, A
Märke
Abarth
Märke
SsangYong
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.